Strona głównaDom i OgródZasada działania kominka z płaszczem wodnym

Zasada działania kominka z płaszczem wodnym

Chcąc ogrzać dom w sposób możliwie ekonomiczny i ekologiczny, zastanawiamy się nad montażem nowoczesnych urządzeń grzewczych, które mają łączyć obie wymienione funkcje. W ostatnim czasie sporo mówi się o piecach na ekogroszek, kotłach na pellet, ale również o kominkach wyposażonych we wkład wodny. Na jakiej zasadzie działa taki kominek?

Ogrzewanie domu kominkiem – czy to się opłaca?

Niektórzy mogą być zaskoczeni, że ogrzewanie kominkiem rekomendowane jest jako metoda ekonomiczna i ekologiczna. Tymczasem w niewielkich domach, w których wykonano porządną izolację i nie ma dużych strat ciepła, ogrzewanie kominkiem doskonale się sprawdza.

Spalanie drewna w kominku

Przede wszystkim drewno jest stosunkowo tanim i łatwo dostępnym materiałem opałowym. Na pewno znacznie łatwiej nabyć dobrej jakości drewno kominkowe, aniżeli kupić dobry pellet. Poza tym, wykorzystując drewno w celach opałowych, nie wyczerpujemy złóż paliw kopalnianych. Złóż, których nie sposób w żaden sposób odnowić. Tymczasem drzewa cały czas odrastają. Zajmuje to wiele lat, ale jednak na miejsce wyciętego drzewa zawsze można posadzić nowe i prędzej czy później osiągnie ono duże rozmiary.

Skoro jesteśmy przy kwestiach dotyczących środowiska naturalnego, zwróćmy uwagę na to, że spalanie dobrej jakości drewna nie powoduje powstawania smogu. Co to znaczy, że drewno jest dobrej jakości? Otóż w kominku wolno palić wyłącznie drewnem suchym, długo sezonowanym, wolnym od pleśni, chorób i zabrudzeń. Ważny jest również gatunek drewna, ponieważ drewno drzew iglastych nie nadaje się do palenia w kominku (zbyt mocno smoli).

Wygoda korzystania z kominka

Jeśli mamy niewielki dom, w którym niemal zawsze przebywa ktoś z domowników, kto może dorzucić drewno do paleniska, do tego mamy własny kawałek lasu, śmiało możemy inwestować w ogrzewanie kominkowe. I tu możliwości są dwie – albo postawimy kominek konwekcyjny i połączymy go z systemem dystrybucji gorącego powietrza, albo kupimy kominek z płaszczem wodnym. Dobry producent kominków może zaoferować obydwa rozwiązania.

Funkcjonalne kominki z płaszczem wodnym

Kominki nowoczesne wyróżniają się stylowym wyglądem, ale i wysoką funkcjonalnością. Takie są właśnie kominki z płaszczem wodnym, umożliwiające jednoczesne ogrzanie powietrza i wody użytkowej. Jak działa taki kominek? Przede wszystkim wyposażony jest w płaszcz wodny, w którym znajduje się woda ogrzewana przez oddające ciepło spaliny. Oznacza to, że w tym przypadku spaliny nie są jedynie zbędnym produktem, a pożądanym i maksymalnie wykorzystanym źródłem ciepła. Woda z płaszcza wodnego pompowana jest do instalacji grzewczej, czyli grzejników zamontowanych na ścianach i/lub instalacji podłogowej. Pompowana jest również do zbiornika na wodę użytkową, czyli taką, którą wykorzystujemy do mycia, zmywania naczyń, prania ręcznego itd. Szczegółowo zasadę działania kominka z płaszczem wodnym wyjaśni każdy producent kominków.

RELATED ARTICLES

Most Popular