Decydując się na drzwi, które mają znaleźć się w naszym domu najczęściej ograniczamy się do zweryfikowania ich wyglądu. Czy wpasują się w wybraną aranżację, czy tkwi w nich potencjał, dzięki któremu będzie można odświeżyć wystrój bez zmiany samych drzwi? Nie zapominajmy jednak o tym, by sprawdzić materiał, z którego wybrane już drzwi są wykonane i co znajduje się w środku skrzydła drzwiowego. Co warto wiedzieć o surowcach wykorzystywanych w procesie produkcji?
MDF, HDF i płyta wiórowa
W procesach produkcyjnych wykorzystuje się najczęściej te trzy rodzaje surowców. Wprawdzie same terminy niekoniecznie będą nam wiele mówiły, to warto się z nimi zapoznać nieco bliżej, by móc dokonać w pełni świadomego wyboru.
Płyty wiórowe są pochodzenia drewnopochodnego. Uzyskuje się je poprzez sprasowanie wiórów drzewnych, ale także innych mniejszych cząstek drewna, które są odpowiednio zaprawione klejem syntetycznym. Skrót MDF natomiast pochodzi od angielskich słów Medium Density Fireboard. Jest to płyta o średniej gęstości od 650 do 850 kg/m3, natomiast HDF (czyli High Density Fireboard) charakteryzuje się wyższą gęstością powyżej 850 kg/m3.
Jakie podstawowe różnice zachodzą pomiędzy tymi materiałami?
Warto zwrócić uwagę na fakt, że sama technologia produkcji tych surowców nie odbiega znacznie od siebie. Różnice pomiędzy produkcją płyt wiórowych a płyt MDF i HDF wynikają z tego, że w przypadku tych drugich materiał drewnopochodny jest zdecydowanie mocniej rozdrobniony. Na uwagę zasługuje też fakt, że prasowanie płyt MDF i HDF zachodzi w znacznie wyższej temperaturze. W efekcie tych drobnych różnic, drzwi wykonane z MDF`u i HDF`u będą bardziej jednolite, zwarte i gęstsze niż drzwi wykonane z płyty wiórowej.
Przyjrzy się bliżej zaletom drzwi z MDF`u i HDF`u
Niewątpliwą zaletą drzwi wykonanych z tego rodzaju płyt jest to, że charakteryzują się znacznie wyższą gęstość, nawet o 50% większą niż lite drewno. W rezultacie drzwi wewnętrzne z płyty MDF i HDF są znacznie bardziej wytrzymałe i trwalsze od tych z płyt wiórowych. Istotne, z punktu widzenia codziennego komfortu, jest także to, że uzyskują one wyższe parametry dźwiękochłonności, co jest niezwykle istotne jeśli zależy nam za zachowaniu ciszy. Niemniej ważną cechą drzwi z płyt MDF lub HDF jest to, że są mniej odporne na wypaczenia.
Jeśli więc stoimy przed wyborem drzwi do naszego domu to zweryfikujemy materiał, z którego są wykonane. To niezwykle istotna kwestia, dzięki której uda się nam wybrać taką stolarkę drzwiową, która będzie służyła nam dłużej, zachowując oryginalny wygląd przez lata.