Strona głównaDom i OgródWykończenie mieszkania – panele czy drewno?

Wykończenie mieszkania – panele czy drewno?

W sytuacji, w której stoimy przed wyborem podłogi często zastanawiamy się co finalnie wybrać. Wybór jest spory i nic w tym dziwnego, że decyzję poprzedzamy głębszymi analizami. Zastanawiamy się już nie tylko nad tym co lepiej się prezentuje – drewno czy panele, ale przede wszystkim zwracamy coraz większą uwagę na to, co poza eleganckim wyglądem oferuje nam ta czy inna podłoga. Nie bez znaczenia ostatecznie pozostaje kwestia wytrzymałości zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i wodę lub wilgoć. Tym bardziej że coraz częściej chcemy, by podłogi były jednolite w całym mieszkaniu i by ten sam rodzaj posadzki trafił i do salonu, i do sypialni, a także do kuchni czy nawet łazienki.

Panele laminowane i winylowe – doskonała jakość, perfekcyjna imitacja naturalnego usłojenia

W dzisiejszej ofercie rynkowej mamy niemalże nieskończony wybór. Możemy wybierać spośród wielu producentów podłóg w postaci paneli laminowanych oraz winylowych. Kolorystyka jest niezwykle bogata, tak samo jak kształt panela i rozwiązania technologiczne. Popularność tego rodzaju podłóg rośnie z roku na rok z wielu powodów. Jednym z nich jest niezwykła wręcz wytrzymałość. Panele podłogowe poza tym, że niezwykle wiernie imitują naturalne usłojenie, to wykazują bardzo dużą odporność na ścieranie, a także na takie zagrożenia jak woda czy wilgoć. Dlatego producenci informują coraz częściej o tym, że oferują konkretne modele, które można bez obaw o ich uszkodzenie położyć w kuchni czy w łazience.

Zarysował się już dość silny trend na jeszcze dosyć nowe na rynku panele winylowe. Nowe technologie produkcji pozwoliły wykorzystać znany materiał w nieznany do niedawna, innowacyjny sposób. Winyl funkcjonujący jako posadzka w domowych warunkach jest niemalże niezniszczalny. Nie mają na niego wpływu woda, wilgoć, a dzięki swej „naturalnej” elastyczności jest także dość odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Jeszcze raz warto podkreślić walory estetyczne wymienionych podłóg. Te są obecnie bardzo wysokie i często na pierwszy rzut oka panele podłogowe czy winylowe nie różnią się niczym od tych drewnianych. Występują w bardzo bogatej palecie kolorystycznej, a także stosuje się w nich bardzo elegancko prezentującą się V-fugę, która sprytnie kamufluje łączenia pomiędzy panelami.

Warto jednak wskazać na pewne różnice, które zachodzą pomiędzy tymi dwoma rodzajami podłóg. Przede wszystkim różnice mogą wynikać z trwałości. Winyl jest wyjątkowo wytrzymały i w zasadzie w obrębie tego rodzaju podłóg nie ma większych rozróżnień. Natomiast laminaty występują w różnych klasach ścieralności. Im wyższa jest ta klasa, tym panele będą bardziej wytrzymałe. Oczywiście ma to także przełożenie w cenie tego czy innego panela laminowanego.

Ostateczny wybór zawsze warto poprzedzić przemyśleniem tego, która podłoga lepiej sprawdzi się w konkretnych warunkach, w miejscu użytkowania. Jeśli posadzka trafi do domu czy segmentu z ogródkiem, w którym wraz z właścicielami mieszkają zwierzaki to winyl może być odpowiedniejszy. Ale nie zapominajmy też o tym, by kierować się własnym gustem.

RELATED ARTICLES

Most Popular