Strona głównaDom i OgródW jakich kotłach można palić pelletem?

W jakich kotłach można palić pelletem?

Ogrzewanie pelletem ma liczne zalety, dlatego nie dziwi fakt, że wiele osób decyduje się na zakup tego ekologicznego paliwa. Oczywiście uprzednio należy kupić odpowiedni kocioł grzewczy, ponieważ pelletu nie spala się w tradycyjnych piecach węglowych, mimo że teoretycznie można do nich wrzucić wszystko.

Pellet i jego zalety

Zanim przejdziemy do omówienia urządzeń przeznaczonych do spalania pelletu, musimy poświęcić trochę miejsca właściwościom tego opału. To właśnie one determinują wybór odpowiedniego urządzenia grzewczego.

Przede wszystkim zwróćmy uwagę, że pellet ma formę granulatu. Niewielkie, podłużne granulki o średnicy 6-8 mm powstają podczas przeciskania gorącej masy drzewnej przez matrycę z otworami. Ale zanim to nastąpi, konieczne jest dokładne sprasowanie pod wysokim ciśnieniem zrębów i wiórów drzewnych. Dobrej jakości pellet powstaje wyłącznie z tego typu odpadów. Nie dodaje się do nich materiałów drewnopodobnych, kory czy fragmentów szyszek, lepiszczy, ani żadnych innych sztucznych substancji. Dzięki temu masa drzewna jest gładka i ma jednolity kolor, a powstały z niej granulat ma równą powierzchnię i koloryt oraz nie kruszy się pod wpływem lekkiego nacisku czy uderzenia.

Pellet jest paliwem niezwykle czystym. Nie brudzi, nie wydziela przykrych zapachów, nie strzela, nie kopci podczas spalania. Poza tym emisja dwutlenku węgla w procesie spalania jest równa zeru, a innych szkodliwych substancji ograniczona do minimum. Skoro pellet jest paliwem tak czystym, do tego wysokokalorycznym, spalanie go w piecach węglowych, do których wrzucamy też węgiel czy drewno, nie ma żadnego sensu. Nie po to kupujemy ekologiczne paliwo o wysokich wartościach opałowych, by wymieszać go z opałem gorszej jakości.

Czym charakteryzują się kotły na pellet?

W Polsce największą popularnością cieszy się pellet drzewny. Do jego spalania przeznaczone są kotły grzewcze na biomasę oraz niektóre kominki. Jeśli chodzi o wyposażenie kotłowni, oczywiście montuje się tam dobrej jakości kotły, natomiast miejsce kominka jest w salonie.

Kotły na pellet to urządzenia nowoczesne, funkcjonalne, niemal bezobsługowe. Wyposażone są w szereg innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym w domu zawsze jest ciepło, nawet jeśli przez długi czas nikogo z domowników nie ma w budynku. Kotły na pellet potrafią same się uruchomić, same pobrać opał i dostosować temperaturę w pomieszczeniach do wysokości wskazanej przez użytkownika. Co więcej, ich pracą można sterować na odległość za pomocą specjalnej aplikacji na urządzenie mobilne.

Spalanie pelletu w kotłach na biomasę

Wysokiej jakości kotły na biomasę mają liczne zalety, ale pamiętajmy, że złej jakości opał może zaburzyć pracę nawet najlepszego urządzenia. Dlatego zadbajmy o to, by paliwo na sezon grzewczy dostarczyła nam dobra hurtowania pelletu, a najlepiej firma, która zajmuje się wytwarzaniem biomasy z własnego surowca (prowadzi własny tartak). Cena pelletu jest bardzo istotna, ale znacznie ważniejsze jest, by kaloryczność i wilgotność opału utrzymywały się na odpowiednim poziomie.

 

RELATED ARTICLES

Most Popular