Aranżacja mieszkania obejmuje niemal nieskończoną ilość detali. Wprawdzie na początku skupiamy się na tych „dużych” elementach wystroju, takich jak drzwi, ściany, meble, podłoga, to nie możemy też pomijać tak prozaicznych i oczywistych rzeczy jak np. listwy progowe. Bez nich nawet najładniejsza posadzka straci na swoim uroku. Listwy progowe montowane w miejscu, które łączy różne pomieszczenia to element konieczny do tego, by zachować estetykę na wysokim poziomie. Podpowiadamy więc w jaki sposób odpowiednio je zamontować.
Listwa progowa – jaki spełnia cel?
Montaż listwy progowej nie ogranicza się do jednego celu, jest ich kilka. Jednym z nich jest niwelowanie poziomów podłóg między jednym a drugim pomieszczeniem. Ma to szczególne znaczenie dla łączenie posadzek pomiędzy przedpokojem a łazienką. Panele podłogowe mają np. 0,8 mm wysokości, podłogi drewniane mogą mieć różną wysokość, tak samo jak terakota w łazience. Listwa progowa sprytnie kamufluje te różnice, budujące wrażenie jednolitej, równej posadzki.
Ważną rolą listwy progowej jest oczywiście zachowanie estetyki we wnętrzu domu czy mieszkania, ale przy tej okazji wpływamy na bezpieczeństwo poruszania się po tych wnętrzach. Szczególnie jest to istotne jeśli w domu są małe dzieci, które mogłyby się potknąć przechodząc pomiędzy pomieszczeniami, w których podłoga jest różnej wysokości. Pamiętajmy też, że pomiędzy wnętrzami powinna być zachowana dylatacja. Jest to szczelina, która umożliwia swobodną „pracę” podłogi. Pod wpływem temperatury podłogi mogą się minimalnie kurczyć lub rozszerzać. Właśnie z tego powodu należy pozostawić im trochę wolnej przestrzeni. Najlepszym miejscem jest próg oraz przestrzeń pozostawiona przy samej ścianie. Listwa progowa zakryje subtelnie miejsce w progu, a przy ścianie położone zostaną listwy przypodłogowe.
Ważną kwestią podczas decydowania się na konkretny model listwy jest zwrócenie uwagi na to czy są one płaskie czy zaokrąglone. Jeśli podłoga pomiędzy pomieszczeniami jest na tym samym poziomie można wybrać płaską. Jeśli jednak są różnice w poziomie lepiej sprawdzi się listwa zaokrąglona.
Jakie są sposoby montażu listew progowych?
Jednym z prostszych sposobów montażu listew progowych jest montaż za pomocą kleju. Pamiętajmy jednak, że mimo prostoty i szybkości montażu w ten sposób ma on swoje wady. Jeśli nie wybierzemy odpowiednio mocnego kleju to taka listwa po dłuższym czasie użytkowania może się odkleić. Wynika to z tego, że warstwa mocująca osłabia się każdorazowo kiedy stajemy na listwę. Możemy też zdecydować się na wykorzystanie elastycznej pianki montażowej, która jest szczególnie zalecane przy tzw. pływających podłogach. Jednak ich trwałość może być podobna do kleju.
Pozostaje nam jeszcze metoda, w której użyjemy specjalnych wkrętów. Musimy bardzo dokładnie wymierzyć miejsca wywiercenia otworów na kołki, a następnie przy użyciu wkrętarki zamocować listwę. Są także dostępne specjalne modele listew z szyną na spodniej warstwie. To umożliwia bardzo estetyczny wygląd listwy bez widocznych elementów montażowych.