Strona głównaDom i OgródW jaki sposób odrestaurować drzwi wewnętrzne?

W jaki sposób odrestaurować drzwi wewnętrzne?

Nie ma nic odkrywczego w tym, że w domu i mieszkaniu po jakimś czasie trzeba coś odnowić, wyremontować czy odrestaurować. Podłogi drewniane wymagają cyklinowania, panele ścienne mogą się nam opatrzeć i będziemy chcieli je np. okleić, by nadać im świeżości, a na drzwiach wewnętrznych zwyczajnie widoczne będą ślady ich eksploatacji. Wówczas należ zakasać rękawy i wykonać mniejsze lub większe prace naprawcze. Jeśli chodzi o drzwi to wydawałoby się, że najprostszym sposobem będzie ich wymiana. Jednak nie jest to jedyny sposób, by przywrócić drzwiom ich świetność. Równie dobrze możemy je odmalować, okleić lub użyć różnego rodzaju obić.

Co zrobić, by nadać drzwiom wewnętrznym świeżości?

Jeśli zależy nam na tym, by drzwi służyły nam przez wiele lat, co jakiś czas będziemy musieli wykonać przynajmniej standardowe prace renowacyjne. Takimi zupełnie podstawowymi działaniami bezie np. posmarowanie skrzypiących zawiasów, jak i zamka podklamkowego.

Codzienne, regularne użytkowanie drzwi nie może nie pozostawić po sobie śladu. Mniejsze lub większe uszkodzenia są w zasadzie niemożliwe do wyeliminowania. W drewnie może pojawić się ubytek, szyba w łazience może zostać zbita, nawet fabrycznie nałożona farba z czasem wypłowieje lub się zetrze. Tego rodzaju efekty eksploatacji możemy z powodzeniem wyeliminować na własną rękę i jeśli wykonamy je dobrze będziemy zadowoleni z efektu.

Jakie można wyróżnić etapy renowacji drzwi wewnętrznych:

W pierwszej kolejności powinniśmy zdjąć skrzydło drzwiowe z zawiasów. Następnie zdemontujmy klamki, zamek i wszelkiego rodzaju okucia (np. zawiasy). Warto dokładnie przyjrzeć się drzwiom, by zweryfikować ich stan techniczny. Może się bowiem okazać, że poza pomalowaniem będziemy musieli wykonać inne prace konserwatorskie. W przypadku, kiedy samo malowanie będzie wystarczające dobierzmy odpowiedni papier ścierny. Najlepszy będzie drobnoziarnisty. Użyjemy go w celu przetarcia powierzchni skrzydła. W ten sposób pozbędziemy się wierzchniej warstwy starej farby. W przypadku drzwi drewnianych mogą przytrafić się ubytki. Wówczas wypełnijmy je szpachlą do drewna. Jeśli tylko przeschnie, ponownie zeszlifujmy miejsce szpachlowania. Po wykonaniu szlifowania koniecznie przetrzyjmy powierzchnię skrzydła wilgotną ściereczką, dzięki czemu pozbędziemy się pyłu.

Przygotowane w ten sposób drzwi możemy zacząć malować. Najpierw skorzystajmy z farby podkładowej, po której wyschnięciu możemy nanieść warstwę emalii. Po wyschnięciu warto zmatowić delikatnie powierzchnię drobnym papierem ściernym. Oczyszczone skrzydło pomalujmy jeszcze jedną warstwą farby. Ponownie czekamy do dokładnego wyschnięcia, a następnie możemy już zawiesić drzwi na zawiasach w ościeżnicy i zamontować klamki oraz zamek.

Jeśli nasze drzwi wewnętrzne wymagają renowacji nie zawsze, jak widać, musimy prosić o to fachowców. Prace, jakie należy wykonać są stosunkowo proste i nie wymagają wielkiego zaangażowania. Warto zrobić to samemu, satysfakcja gwarantowana.

RELATED ARTICLES

Most Popular