Strona głównaPoradyW jaki sposób najlepiej wyczyścić kominek? Poznaj kilka sposobów

W jaki sposób najlepiej wyczyścić kominek? Poznaj kilka sposobów

Przed każdym sezonem grzewczym, ale i po jego zakończeniu kominek, którym ogrzewamy dom powinno się porządnie wyczyścić. Podczas opalania w kominku powstają warstwy osadu, a drzwiczki stają się coraz mniej przejrzyste. Wydawałoby się, że czyszczenie kominka to czynność wyjątkowo trudna, ale z pomocą odpowiednich środków uda się to zrobić optymalnie szybko i efektywnie. Zobacz, w jaki sposób krok po kroku doprowadzić kominek do czystości.

Zanim przejdziemy do czyszczenia

Przed samym czyszczeniem warto zrobić przegląd kominka. Weryfikacji powinny zostać poddane takie elementy kominka jak szyba (czy nie jest pęknięta), a także uszczelki (czy nie są uszkodzone). W innym wypadku narażamy się na niebezpieczeństwo, kominek może też nie być w 100% wydajny.

Jak zabrać się za czyszczenie kominka z popiołu

Kominek, będący od czasu do czasu przyjemną alternatywą dla telewizora, nierozerwalnie łączy się z osadzającym się w jego wnętrzu popiołem. Kominek należy czyścić z tego rodzaju osadu. Jeśli to możliwe warto odczekać kilka dni po ostatnim paleniu, zanim zabierzemy się za sprzątanie kominka z popiołu. Wynika to z tego, że nawet po dłuższym czasie pod warstwą popiołu może jeszcze zalegać żar. Dlatego bezpieczniej będzie jeśli odczekamy parę dni. Sam popiół możemy wybrać za pomocą specjalnej łopatki, którą wybierzemy osad do metalowego wiadra. Jest też inna możliwość. Możemy użyć do tego specjalnego odkurzacza do popiołu. Jeśli kominek czyścimy w sezonie grzewczym dobrą praktyką jest pozostawienie na dnie niewielkie warstwy popiołu, która będzie stanowić izolację termiczną dla podłoża.

A czym wyczyścić drzwiczki w kominku?

Oczywiste jest, że posiadanie kominka nierozerwalnie łączy się z przyjemnością obserwowania kojących płomieni. Jednak szybka w drzwiach kominka ulega dość mocnym zabrudzeniom po jakimś czasie jego użytkowania. By móc w pełni cieszyć się z obecności kominka w domu należy takie drzwiczki odpowiednio wyczyścić. Tylko czym wyczyścić drzwiczki w kominku? Sposobów jest co najmniej kilka. Warto przyjrzeć się specjalnym preparatom, które doskonale poradzą sobie z zabrudzeniami. Jeśli się na nie zdecydujemy będziemy musieli jedynie spryskać szybkę preparatem i odczekać krótką chwilę, by preparat zaczął działać. Substancje chemiczne poradzą sobie z bardzo uporczywymi zabrudzeniami. Po odczekaniu chwili szybę wystarczy przetrzeć wilgotną ścierką.

W przypadku kiedy nie chcemy używać chemicznych preparatów możemy zdecydować się na bardziej przyjazne środowisku domowe sposoby. Jeśli więc rezygnujemy z chemii wykorzystajmy do mycia szyby np. stare gazety, ręczniki papierowe i… popiół. Gazetę lub ręcznik wystarczy zanurzyć w popiele. Potem przecieramy nim szybę, a zabrudzenia dość szybko zaczną znikać.

Jeśli tylko mamy taką możliwość to przed czyszczeniem wymontujmy drzwiczki z kominka. Umyjemy je dokładniej, a poza tym będziemy mieli szansę zrobienia tego na dworze, co wyeliminuje ryzyko zabrudzenia innych rzeczy znajdujących się w pobliżu kominka, podłóg, mebli czy ścian.

RELATED ARTICLES

Most Popular