Wyładowania atmosferyczne to zjawisko jednocześnie piękne i niebezpieczne. Chociaż wiele osób lubi obserwować błyski na niebie, to pozostawanie na zewnątrz w czasie burzy może mieć poważne konsekwencje. Niestety przebywanie w pomieszczeniach również nie do końca chroni przed groźnymi skutkami burz, zwłaszcza jeśli budynki nie zostały wyposażone w systemy odgromowe.
Czym są systemy odgromowe?
System odgromowy, zwany również instalacją piorunochronną, ma za zadanie chronić budynek, znajdujących się wewnątrz ludzi i sprzęt elektroniczny przed skutkami wyładowań atmosferycznych. Jakie to mogą być skutki? Przede wszystkim uszkodzenia mechaniczne dachu i ścian budynku. Uderzenie pioruna nie zawsze skutkuje uszkodzeniem powierzchni, powstaniem pęknięć czy wyrw, ale zdarza się, że takie uszkodzenia powstają, a ich naprawa jest kosztowna. Kosztowna może być również naprawa albo wymiana instalacji elektrycznej i podłączonego do niej sprzętu elektronicznego. Energia pochodząca z wyładowania atmosferycznego może spowodować trwałe uszkodzenia. Urządzenia, takie jak komputer, telewizor, lodówka czy pralka, nie należą do szczególnie tanich, a jeśli ulegną przepaleniu w czasie burzy, nie pozostanie nic innego, jak zakupienie nowego sprzętu.
System odgromowy a bezpieczeństwo ludzi wewnątrz budynku
Zadanie systemu odgromowego nie polega jedynie na ochronie dóbr materialnych. Instalacja odgromowa chroni sprzęt elektroniczny, ale i osoby, które z niego w czasie burzy korzystają, albo znajdują się w bliskiej odległości od urządzeń podłączonych do sieci. Energia pochodząca z wyładowania mogłaby porazić takie osoby, powodując znaczny uszczerbek na zdrowiu, a nawet zgon. Oczywiście domostwa, w których instalacji odgromowej nie zainstalowano, w jakiś sposób radzą sobie z tym ryzykiem, tj. nie korzystają ze sprzętu RTV/AGD w czasie burzy i wyciągają z gniazdek wszystkie wtyczki. Nie jest to jednak szczególnie wygodne rozwiązanie, poza tym nie chroni instalacji elektrycznej. Całkowite zabezpieczenie domu zapewnią tylko dobrej jakości systemy odgromowe.
Systemy odgromowe – budowa
Instalacja piorunochronna składa się z szeregu połączonych ze sobą elementów, które przejmują energię pochodzącą z wyładowania atmosferycznego i odprowadzają do gruntu, gdzie zostaje bezpieczne rozproszona. Elementy te dzielą się na zwody, przewody odprowadzające i uziomy. Zwody to elementy znajdujące się na dachu budynku i przyjmujące uderzenie pioruna. Następnie energia przewodzona jest do uziomów ukrytych w gruncie i tam rozprowadzana. Uziomy mogą być naturalne lub sztuczne. Dzielimy je też na fundamentowe, otokowe i pionowe. To, jakiego rodzaju uziomy zostaną zastosowane w przypadku danego budynku, uzależnione jest od wielu czynników. Najistotniejsze jest oczywiście to, czy mamy do czynienia z nowopowstającym budynkiem i możemy ułożyć uziomy w fundamencie, czy też ze starym budynkiem i uporządkowanym ogrodem, którego nie chcielibyśmy ponownie przekopywać.