Strona głównaModaSymbolika biżuterii – skarabeusz znaczenie

Symbolika biżuterii – skarabeusz znaczenie

Biżuteria stanowi ciekawy dodatek do stroju. Podkreśla charakter stylizacji, a nierzadko również doniosłość danej chwili. Nie bez powodu najcenniejsze, najokazalsze ozdoby zakładamy na wyjątkowe uroczystości, natomiast na co dzień sięgamy po przedmioty mniejsze i bardziej praktyczne. Jednak biżuteria powinna być dopasowana nie tylko do okoliczności, ale i urody oraz upodobań noszącej ją osoby. Nierzadko wybierana jest także dlatego, że coś symbolizuje. Przykładowo zawieszki w kształcie serca symbolizują miłość, a podkowa jest symbolem szczęścia. A jak znaczenie przypisywane jest skarabeuszowi?

Skarabeusz – symbol wskrzeszenia i odrodzenia

Skarabeusz to chrząszcz z rodziny poświętnikowatych, występujący w północnej części Afryki, ale także na południu Europy i w Azji Mniejszej. Skarabeusze są czarne i większe od innych chrząszczy. Pełzają z mozołem, zostawiając ślady w piasku, po czym nagle unoszą się i lecą w stronę słońca. Skarabeusz ma ze słońcem wiele wspólnego – jest symbolem wskrzeszenia i obrazem słońca samoodnawiającego się, wędrującego po niebie. Poza tym promienie słoneczne zwiększają intensywność metalicznego połysku tych owadów, co dodaje im niezwykłości i sprawia, że stały się jednym z motywów chętnie wykorzystywanych w biżuterii.

Skarabeusz w wierzeniach starożytnych Egipcjan

Skarabeusze zdobiły wyroby biżuteryjne już w starożytności. Egipcjanie uważali te owady za święte. Bóstwo Starożytnego Egiptu znane pod nazwą Chepri, było czczone właśnie pod postacią skarabeusza. Chepri to ten, który się rozwija, stąd skarabeusze stały się symbolem odrodzenia i rozwoju. Egipcjanie wierzyli, że rodzą się z niczego, dlatego traktowali je jako obowiązkowy element wyposażenia grobu. Skarabeusz mógł dopomóc duszy podczas sądu Ozyrysa na zmarłym, zeznając przed wielkim sędzią dusz ludzkich na jej korzyść.

Skarabeusz to jeden z najstarszych i najlepiej znanych symboli starożytnych Egipcjan. Do dziś jego sylwetka zdobi wkładane do grobów ozdoby, ale i noszone każdego dnia amulety. Skarabeusz przedstawiany jest w czasie wędrówki po ziemi, nierzadko wraz z toczoną przez siebie kulą. Sporą popularnością cieszy się również wizerunek skarabeusza rozpościerającego skrzydła i przygotowującego się do lotu w stronę słońca.

Skarabeusz znaczenie – co czarne chrząszcze symbolizują dzisiaj?

Symbolika skarabeuszy pozostaje niezmienna, ale dziś w ich moc wieżą nie tylko Egipcjanie. Skarabeusze stały się znanym na całym świecie symbolem odrodzenia, dyscypliny, a dla wielu również symbolem słońca. Nie przestają fascynować – turyści nie mogą się im oprzeć i przywożą z wakacji amulety i pierścienie zdobione symbolem skarabeusza. Ale czy koniecznie trzeba jechać do Egiptu, by móc kupić biżuterię zdobioną tym motywem? Dobry sklep z biżuterią oferuje rozmaite zawieszki do bransoletek i łańcuszków, w tym również amulety z symbolem skarabeusza. Są to zarówno okrągłe medaliony przedstawiające sylwetkę chrząszcza, jak i zawieszki w kształcie skarabeusza.

RELATED ARTICLES

Most Popular