Strona głównaDom i OgródRodzaje schodów wewnętrznych

Rodzaje schodów wewnętrznych

Chcąc dokładnie omówić rodzaje schodów wewnętrznych, możemy podejść do tematu dwojako. Schody wewnętrzne można podzielić zarówno ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane, jak i typ konstrukcji.

Z czego wykonuje się schody wewnętrzne?

Schody żelbetonowe

Do wykonania schodów wewnątrz budynku używa się różnorodnych materiałów, na czele z żelbetonem oraz drewnem. Schody żelbetonowe są stosunkowo tanie i przede wszystkim trwałe, ponadto stanowią ważny element konstrukcyjny budynku, ponieważ są zespolone z posadzkami i stropem. Żelbeton, poprzez odpowiednie korytowanie, umożliwia pozyskanie zarówno prostych konstrukcji, jak i bardziej złożonych. Najczęściej jednak możemy mówić o schodach żelbetonowych z pojedynczym zabiegiem.

Mówiąc o schodach z żelbetonu, koniecznie należy wspomnieć, że choć samo wylanie schodów jest stosunkowo tanie i szybkie, to takie schody rzadko wyglądają estetycznie. Konieczne jest okrycie ich materiałem dekoracyjnym, co wiąże się z kolejnymi wydatkami. Schody żelbetonowe pokrywa się drewnem, płytkami schodowymi bądź kamieniem dekoracyjnym. Natomiast balustrady najczęściej wykonuje się  z drewna, albo ze stali szlachetnej, nierzadko połączonej ze szkłem.

Schody drewniane

Drugim najpopularniejszym materiałem na schody wewnętrzne jest drewno. Do wykonania schodów wykorzystuje się drewno twarde, które łatwo nie ulega odkształceniom i nie kruszy się pod byle naciskiem czy w czasie przypadkowego uderzenia. Oczywiście ważne są również względy estetyczne, to jaką drewno ma strukturę, jaki kolor. Z tego powodu dużym zainteresowaniem cieszy się drewno egzotyczne.

Drewno, nawet najtwardsze, jest materiałem stosunkowo plastycznym, dlatego umożliwia tworzenie nie tylko prostych stopni i minimalistycznych balustrad, ale również bogatszych form. Schody drewniane mogą być masywne, pokaźne, ale mogą być tez bardzo lekkie, minimalistyczne.

Schody młynarskie, schody spiralne, schody zabiegowe

Jakie rodzaje schodów wewnętrznych możemy wyszczególnić, biorąc pod uwagę ich kształt i typ konstrukcji? Okazuje się, że rodzajów tych jest bardzo dużo, ale warto wspomnieć o kilku najpopularniejszych. Częstym wyborem dla mniejszych wnętrz, albo wnętrz w stylu loftowym są schody młynarskie. Są to schody dość wąskie, proste, lekkie, zazwyczaj drewniane. Nie przylegają do podłogi na całej długości, a unoszą się nad nią, umożliwiając dowolne wykorzystanie przestrzeni pod schodami. Nieco podobne do nich są schody modułowe, choć prezentują się znacznie nowocześniej, poza tym nie są w całości wykonane z drewna (konstrukcja i balustrada są metalowe, zaś stopnie drewniane).

Oprócz tego wyróżniamy schody spiralne na planie koła i schody zabiegowe. Obie konstrukcje są odpowiednie do mniejszych wnętrz. Natomiast tam, gdzie miejsca jest bardzo dużo, sprawdzą się schody wachlarzowe, albo schody z podestem i pojedynczym bądź podwójnym zabiegiem.

RELATED ARTICLES

Most Popular