Na wygląd biżuterii wpływa wiele czynników, począwszy od użytych materiałów, poprzez kolorystykę, staranność wykonania, skończywszy na zastosowanych technikach wytwarzania. Na pewno inaczej prezentuje się biżuteria wytwarzana ręcznie, a inaczej pochodząca z taśmy produkcyjnej. Inne zdanie mamy na temat biżuterii sztucznej, a inne na temat wyrobów ze złota i srebra. Tym, co wpływa na wygląda łańcuszka jest również rodzaj splotu.
Czym jest splot łańcuszka?
Splot łańcuszka to nic innego jak sposób, w jaki poszczególne ogniwa biżuterii zostały połączone. Niektóre sploty wykorzystywane w jubilerstwie zostały zapożyczone z życia codziennego. Naśladują sposób plecenia sznurów i łańcuchów wykorzystywanych w przemyśle, rolnictwie, żeglarstwie itd. Splot łańcuszka może być mniej lub bardziej ścisły, co wpływa zarówno na jego wygląd, jak i trwałość. Poza tym splot może wpłynąć na grubość łańcuszka, przez co biżuteria uznawana jest za typowo damską, męską lub uniwersalną. Niektóre sploty idealnie nadają się do tego, by łączyć łańcuszki z zawieszkami, natomiast inne całkowicie wykluczają taką możliwość.
Łańcuszki ze złota i srebra – sploty
Złoto i srebro to metale szlachetne wykorzystywane w jubilerstwie ze względu na piękny wygląd, ale i wyjątkowe właściwości fizyczne. Metale te pięknie błyszczą, nie ulegają korozji, a przy tym są na tyle elastyczne, że umożliwiają tworzenie najróżniejszych wzorów biżuterii. To właśnie elastyczność złota i srebra sprawia, że salon jubilerski może zaoferować klientom łańcuszki plecione różnymi technikami. Zarówno złote łańcuszki, jak i biżuteria ze srebra mogą mieć klasyczne sploty, jak i przyjmować oryginalne, nowatorskie kształty. Ciekawe kształty przyjmują również zawieszki, które można dowolnie łączyć z łańcuszkami.
Najpopularniejsze rodzaje splotów łańcuszków
Wśród wielu rodzajów splotów łańcuszków na szczególną uwagę zasługują sploty typu ankier, pancerka i linka. Są to sploty najpowszechniejsze, najczęściej wykorzystywane w jubilerstwie, uznawane wręcz za klasyczne. Złota biżuteria kupowana na chrzest czy komunię zazwyczaj wykorzystuje właśnie jeden z wymienionych splotów.
Splot ankier to bardzo klasyczny wzór. Łańcuszek składa się z pociągłych prostych oczek, czasem oczek owalnych lub okrągłych, które łączone są w taki sam sposób, jak ogniwa łańcuchów wykorzystywanych do cumowania statków. Nazwa ankier pochodzi od angielskiego anchor, co oznacza kotwicę, a więc skojarzenia nie są tutaj przypadkowe.
Splot pancerka posiada duże, spłaszczone ogniwa o oszlifowanych brzegach. Taki łańcuszek charakteryzuje się dużą wytrzymałością, co w połączeniu z oryginalnym wyglądem przywodzi na myśl pancerz. Nazwa splotu również nie jest tutaj przypadkowa. Splot pancerka cenią zwłaszcza mężczyźni.
Splot linka, określany również jako żmijka lub żyłka, posiada bardzo gęsto ułożone ogniwa. Można odnieść wrażenie, że został wykonany z jednego kawałka metalu. Łańcuszek może mieć różną grubość, ale zawsze pięknie się błyszczy. Nadaje się do łączenia z zawieszkami.