Branża jubilerska chętnie korzysta zarówno z minerałów występujących w naturze, jak i z tworzyw sztucznych, będących wytworem pracy człowieka. Biżuterię można zdobić na wiele sposobów, ale najcenniejsza jest ta, którą ozdobiono za pomocą kamieni szlachetnych i półszlachetnych. Niektóre z nich są niemal przezroczyste, inne mienią się różnymi kolorami. Mamy kamienie matowe i błyszczące, kamienie neonowe i o stonowanej kolorystyce. A które z nich wykorzystuje się w jubilerstwie najczęściej?
Kamienie szlachetne i półszlachetne, czyli jakie?
Zarówno w przypadku kamieni szlachetnych, jak i półszlachetnych mamy do czynienia z naturalnymi minerałami. Ale czym takie kamienie różnią się od pospolitych kamieni polnych? Przede wszystkim tym, że znacznie rzadziej występują w przyrodzie, ich wydobycie jest czasochłonne i wymaga dużego wysiłku. Poza tym kamienie szlachetne i półszlachetne mają liczne walory estetyczne, m.in. niespotykany kolor i piękny połysk.
Kamienie szlachetne to te, które występują w naturze najrzadziej, a zatem uznawane są za najbardziej wartościowe. Do cech charakterystycznych kamieni szlachetnych należy zaliczyć również wysoką twardość, dobre zabarwienie (albo całkowitą bezbarwność), wysoką przejrzystość, wysoki współczynnik załamania światła oraz błysk. Kamienie półszlachetne także są twarde i trwałe, ale jednak mniej od kamieni szlachetnych. Poza tym występują w przyrodzie nieco częściej.
W jubilerstwie wykorzystuje się różnego rodzaju kamienie szlachetne i półszlachetne. Wszystko zależy od tego, jaki efekt wizualny chcemy uzyskać, w jakiej stylistyce utrzymać biżuterię i na jakim poziomie ustalić jej cenę.
Pierścionki z kamieniami szlachetnymi nie tylko na zaręczyny
Duże, znane na całym świecie marki biżuteryjne, chętnie wykorzystują w swoich projektach kamienie szlachetne. Szczególną popularnością cieszą się diamenty. Kamienie te symbolizują trwałą, wieczną miłość, dlatego pierścionki z diamentami często wybierane są z okazji zaręczyn. Inne kamienie szlachetne wykorzystywane w jubilerstwie to m.in. szmaragdy, topazy, aleksandryty, akwamaryny, heliodory, turmaliny czy cymofany. Z kolei terminu kamienie półszlachetne przyjęło się używać w stosunku do agatów, jaspisów, malachitów, ametystów i cytrynów.
Pierścionki, bransoletki, naszyjniki i kolczyki z kamieniami szlachetnymi to biżuteria trwała i piękna. Pierścionki z topazem czy diamentem, kolie zdobione szmaragdami, czy bransolety wysadzane turmalinami to biżuteria wyjątkowo cenna i efektowna. Zdecydowanie nie jest to produkt kilkukrotnego użytku. Drogocenną biżuterię z kamieniami szlachetnymi docenią kolejne pokolenia.
Diamenty i ich sztuczne odpowiedniki – kilka słów o cyrkoniach
Rzadkość występowania kamieni szlachetnych sprawiła, że niektóre z nich doczekały się odpowiedników wytwarzanych metodami laboratoryjnymi. Najbardziej reprezentatywnym przykładem jest tutaj cyrkonia, czyli sztuczny odpowiednik diamentu. Cyrkonię produkuje się na bazie dwutlenku cyrkonu. Cyrkonie oczywiście różnią się od diamentów, ale nie każdy potrafi zauważyć te różnice. Z tego powodu srebrna i złota biżuteria z cyrkoniami cieszy się ogromnym zainteresowaniem.