Wprawdzie panele podłogowe funkcjonują już od kilku dziesięcioleci, są popularne i coraz chętniej wybierane, to pewne mity, które powstały zaraz po ich powstaniu nadal funkcjonują. Obecne, nowoczesne technologie pozwalają na produkowanie wysokiej jakości produktów, a panele laminowane są dziś tak wytrzymałe, że można je kłaść w kuchni, a nawet w łazience.
Jakie mity na temat paneli laminowanych nadal funkcjonują?
#1 Panele są trudne w utrzymaniu czystości
Podłoga w postaci paneli laminowanych jest wyjątkowo łatwa w utrzymaniu czystości. Codzienne sprzątanie w zasadzie ograniczać się może do odkurzania. Jeśli pojawią się większe zabrudzenia, takie jak np. plamy, można przetrzeć podłogą wilgotną ściereczką. Warto też raz na jakiś czas umyć podłogę mopem z użyciem odpowiedniego preparatu przeznaczonego do laminowanych podłóg. Podłogi laminowanej nie trzeba ani lakierować, ani olejować, wyeliminowana jest także konieczność cyklinowania po dłuższym czasie użytkowania w odróżnieniu od podłóg drewnianych.
#2 Trudny i czasochłonny montaż
Do 1997 r. panele laminowane montowane były na klej, co mogło być odbierane jako utrudnienie. Jednak we wspomnianym roku firma Unilin zaprojektowała panele, które montowane są na tzw. clic. Od tego czasu montaż tego rodzaju podłogi jest wyjątkowo prosty i szybki. Nie wymaga on użycia specjalistycznego sprzętu, wystarczą młotek i piła. Panele w żaden sposób nie montuje się do podłoża, jest to tzw. podłoga pływająca.
#3 Nieudana, nienaturalna imitacja drewna
Nadal pokutuje przekonanie, że panele nigdy nie będą prezentować się tak, jak drewno. Obecne możliwości produkcyjne pozwalają niezwykle wiernie odwzorować nie tylko rysunek drewna czy marmuru, ale także fakturę naturalnego surowca. Często trzeba się dobrze przyjrzeć, by zauważyć różnice. Usłojenie paneli laminowanych prezentuje się wyjątkowo pięknie i jest unikatowe.
#4 Nie są przeznaczone do każdego pomieszczenia
Stosunkowo niedawno panele laminowane rzeczywiście nie sprawdzały się w każdym pomieszczeniu. Na rynku nie było dostępnych modeli, które byłyby wystarczająco wytrzymałe, by mogły trafić do kuchni czy łazienki. Jednak w tej chwili możemy wręcz przebierać w podłogach laminowanych, które mają podwyższoną odporność na wilgoć i mogą być położone nawet w łazience.
#5 Panele nie są wystarczająco trwałe
Innowacyjne technologie pozwalają na produkcję paneli, które wykazują się wręcz niezwykle odporne podłogi laminowane. Ich konstrukcja jest wielowarstwowa, która sprawia, że niektóre modele mogą być odporne na działanie wilgoci oraz zmian temperatury. Warto jednak pamiętać, by dobrze przemyśleć wybór. Panele różnią się od siebie jakością. Wybierajmy te o grubości co najmniej 7-8 mm. Koniecznie zweryfikujmy zarówno klasę ścieralności, jak i użyteczności.
Wydawałoby się, że takie przekonanie już dawno przeszły do historii. Okazuje się jednak, że nadal można z takimi się spotkać. Technologie są dzisiaj bardzo zaawansowane i umożliwiają produkcję paneli, które z powodzeniem sprawdzą się nawet w łazience.