Strona głównaDom i OgródPodłoga drewniana – doskonałe rozwiązanie do każdego wnętrza

Podłoga drewniana – doskonałe rozwiązanie do każdego wnętrza

Drewno to naturalny materiał, który, mimo wielu innych możliwości na wykończenie posadzki, stale cieszy się ogromną popularnością. Podłoga drewniana jest niezwykle piękna i ponadczasowa, a do tego bardzo trwała. Drewniane podłogi produkowane są z wielu gatunków drzew europejskich i egzotycznych, przez co różnią się wzorami słojów oraz kolorami. Jednym z producentów najwyższej jakości podłóg drewnianych jest Barlinek. Dzięki różnorodności produktów bez problemu można znaleźć idealne rozwiązanie dopasowane do każdej aranżacji wnętrza i wymagań konkretnego pomieszczenia. Podłogi drewniane z brzozy, sosny czy olchy to miękkie gatunki, które przeznaczone są głównie do pomieszczeń rzadziej odwiedzanych, jak np. sypialnia. W salonie, jadalni czy korytarzu podłoga drewniana powinna być przede wszystkim odpowiednio twarda. Jednym z najtwardszych gatunków drzew jest jatoba, a poza nim doskonale sprawdzą się również takie gatunki jak tali, badi i merbau. Spośród rodzimych drzew najpopularniejsze są: dąb i jesion, a także buk i grab.

Podłoga drewniana – rodzaje

Podłogi drewniane można podzielić na dwa typy podłóg – podłoga lita i deska trójwarstwowa. Lita podłoga to taka, która zbudowana jest z jednego kawałka drewna o grubości zazwyczaj od 16 do 22 mm, dzięki czemu można ją wielokrotnie cyklinować, czyli szlifować. W zależności od gatunku drewna zmienia się jej wytrzymałość oraz odporność na wgniecenia. Deska trójwarstwowa składa się, jak sama nazwa wskazuje, z trzech warstw. Wierzchnia warstwa wykonana jest z drewna szlachetnego, środkowa z poprzecznie ułożonej lamelki z miękkiego drewna iglastego, a ostatnia, spodnia, to warstwa stabilizująco-usztywniająca, również z drewna iglastego. Taka podłoga jest o wiele bardziej odporna na zniszczenia spowodowane użytkowaniem, odkształceniami, zmianą wilgoci oraz temperatur. Montaż takiej podłogi jest również bardzo łatwy i, podobnie jak w przypadku paneli laminowanych, można ją położyć samodzielnie.

Każdy z tych rodzajów podłogi drewnianej może być wykończony olejem, który wnika w strukturę drewna i zabezpiecza je przed uszkodzeniami, lub lakierem, który tworzy na podłodze ochronny film, dzięki czemu nie utwardza jej, a zabezpiecza przed zabrudzeniem, ścieraniem i zarysowaniami.

Podłoga drewniana a panele – zalety desek podłogowych

Podstawowa różnicą między tymi sposobami wykończenia posadzki jest cena. Obecnie na rynku jest sporo możliwości kupienia paneli niemal do złudzenia imitujących drewniane deski w całkiem rozsądnej cenie, jednak nawet najwyższej jakości panele nigdy nie będą zapewniać tego, co daje prawdziwe drewno. Niestety cena podłogi drewnianej to dosyć duży koszt, ale biorąc pod uwagę wysoką jakość i szereg zalet, może okazać się najlepszym rozwiązaniem i zdecydowanie inwestycją na lata. Po pierwsze deski podłogowe można wielokrotnie odnawiać, co nie jest możliwe w przypadku paneli, które po dłuższej eksploatacji nadają się jedynie do wymiany. Naturalne deski podłogowe są też bardzo zdrowe, ponieważ można powiedzieć, że „oddychają”, dzięki czemu reguluje się mikroklimat pomieszczeń. Oznacza to, że pochłaniają one wilgoć, kiedy występuje jej nadmiar, a oddają ją z powrotem, gdy powietrze jest bardzo suche. Poza tym drewno jonizuje powietrze, nie elektryzuje się, a także nie przyciąga kurzu.

Podłoga drewniana zapewni niepowtarzalny klimat i poczucie przytulnego, eleganckiego i estetycznie wykończonego wnętrza. Będzie także niezwykle trwała i zapewni izolację termiczną, a więc poczucie ciepłej podłogi, a także izolację akustyczną.

RELATED ARTICLES

Most Popular