Strona głównaZdrowiePediatra – jak wybrać lekarza dla dziecka?

Pediatra – jak wybrać lekarza dla dziecka?

Zmiana lekarza rodzinnego możliwa jest w każdym momencie, choć nie zawsze można jej dokonać w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Dlatego też zaleca się, by dobrze przemyśleć zarówno wybór internisty, jak i lekarza dla dziecka. Wówczas częsta zmiana specjalisty nie będzie potrzebna, a pediatra będzie towarzyszył dziecku od okresu niemowlęcego, do czasu pełnoletności.

Czym zajmuje się pediatra?

Pediatra do specjalista odpowiedzialny za leczenie dzieci. Oczywiście lekarza tej specjalności odwiedzamy nie tylko w przypadku choroby dziecka, ale także wówczas, gdy niepokoi nas rozwój malucha, obserwujemy jakieś nieprawidłowości ruchowe czy niestandardowe zachowania. Pediatra czuwa nad rozwojem dziecka, wykonując okresowe bilanse zdrowia. Jeśli w trakcie badań zauważy coś niepokojącego, powinien podpowiedzieć rodzicom, w jaki sposób mogą rozwiązać problem, a w razie konieczności – skierować dziecko do odpowiedniego specjalisty.

Pediatra odpowiada również za sprawną i bezpieczną realizację programu szczepień ochronnych. To na rodzicach spoczywa obowiązek dotrzymywania terminów szczepień, ale to lekarz decyduje, czy stan zdrowia dziecka pozwala na przyjęcie szczepionki.

Wybór lekarza dla dziecka

Informacje o pobliskich przychodniach i zatrudnionych tam pediatrach warto zbierać już w okresie ciąży, po to by zaraz po porodzie móc zapisać dziecko do wybranego specjalisty. Zwykle zapisu dokonuje się po tym, gdy noworodek opuszcza szpital i zostaje przewieziony do domu. W domu dziecko i matkę powinni odwiedzić pediatra i położna środowiskowa.

Jak wybrać lekarza, jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy kontaktu ze specjalistą dziecięcym? Z pomocą mogą przyjść inni rodzice małych dzieci, którzy od pewnego czasu korzystają z usług pediatry. Warto zadać im pytania o to, jak przebiega wizyta, czy lekarz docieka szczegółów, czy rzeczywiście słucha tego, co rodzice mają do powiedzenia. Poza dużą wiedzą medyczną i zachowaniem w stosunku do rodziców, bardzo istotne będzie również podejście do małego pacjenta. Dzieci różnie reagują na lekarzy, a specjaliści dziecięcy nie powinni okazywać irytacji z powodu płaczu i zniecierpliwienia okazywanego przez najmłodszych pacjentów.

Pediatra dla dziecka a dostępność przychodni

O ile większość lekarzy świadczących prywatne usługi medyczne może przyjmować pacjentów o różnych porach, nierzadko w godzinach popołudniowych, a nawet w weekendy, o tyle przychodnia publiczna ma z reguły stałe, nie dla wszystkich rodziców dogodne, godziny pracy. Wybierając lekarza dla dziecka, warto zwrócić na to uwagę. Jeśli nie mamy możliwości, by odwiedzić lekarza w godzinach przedpołudniowych (pomijając nagłe sytuacje), lepiej wybrać takiego, który pracuje w przychodni po południu. W poradni dziecięcej warto również zapytać, czy istnieje możliwość zapisu na ten sam dzień, czy w określonych sytuacjach można poprosić o wizytę po godzinach pracy i czy możliwy jest telefoniczny kontakt z pediatrą. 

Jednocześnie należy pamiętać, że niemożliwym jest, by ten sam lekarz był dostępny dla pacjenta przez całą dobę. W sytuacji, gdy wybrany pediatra nie może zająć się dzieckiem, przychodnia powinna zaproponować wizytę u innego lekarza tej samej specjalności.

RELATED ARTICLES

Most Popular