Panele ścienne to jeden z tych elementów wykończeniowych, który wyróżni przestrzeń we wnętrzu mieszkania. Zaletą paneli ściennych jest nie tylko ich atrakcyjny wygląd, ale także stosunkowo prosty montaż. Wystarczą podstawowe narzędzia do tego, by w odpowiedni sposób zamontować panele na ścianie. Zobaczmy jak przebiega proces montażu krok po kroku.
Jakie narzędzia i inne elementy będą nam potrzebne do montażu paneli ściennych?
Do poprawnego zamontowania paneli potrzebujemy:
- łaty – to dzięki nim stworzymy konstrukcję nośną dla paneli,
- uchwyty montażowe – za ich pomocą przytwierdzimy panele do łat,
- listwy przypodłogowe – będą one estetycznie kamuflować łączenia paneli z podłogą,
- listwy maskujące – te natomiast będą maskować szczelinę, która powstanie na styku paneli z sufitem.
Niezbędne będą także wkręty z kołkami rozporowymi, a także takie narzędzia jak wkrętarka, wyrzynarka, piła, poziomica, młotek, gwoździe czy kątownik.
Montaż paneli ściennych w 8 krokach
Bardzo istotną kwestią, którą musimy rozstrzygnąć jeszcze przed podjęciem próby montażu jest ustalenie, w jakim układzie będą montowane panele ścienne – poziomym, pionowym czy ukośnym. To od tego zależne jest jaki kształt przybierze konstrukcja nośna, czyli stelaż. Odpowiednio dla paneli montowanych w pionie łaty będą w poziomie, dla układu ukośnego zarówno panele, jak i stelaż będą ukośne.
#1 Dolne i górne łaty – od podłogi i ściany powinna dzielić ich odległości w granicach 3 do 5 cm. Natomiast pomiędzy kolejnymi listwami ta odległość powinna mieścić się w przedziale od 50 do 60 cm. By ułatwić sobie zadanie, w narożnikach ścian zaznaczmy ołówkiem miejsca, w których przymocowane listwy. Połączmy te miejsca sznurkiem.
#2 Listwy należy przyciąć do długości 80-100 cm. Montujemy je do ściany.
#3 W trzecim kroku, kiedy konstrukcja z łat jest już gotowa, przechodzimy do montażu pierwszego panela. Będzie nam potrzebny uchwyt początkowy. Z jego pomocą montujemy pierwszy panel do listwy znajdującej się w połowie ściany.
#4 Pióro panela wsuwamy w zamontowany do łaty uchwyt początkowy. Wpust należy zamontować przy użyciu uchwytu jednostronnego. By być pewnym, że panel jest zamontowany idealnie równo skorzystajmy z poziomicy. Jeśli nie trzeba niczego korygować to zaznaczmy sobie kolejne miejsca, w których zamontujemy uchwyty początkowe.
#5 W piątym kroku należy zdjąć panel i przybić uchwyty gwoździami.
#6 Przyszedł czas na montowanie kolejnych paneli ściennych. Zaczynamy wsuwać pióra paneli kolejno w uchwyty początkowe, natomiast wpusty montujemy do uchwytów jednostronnych. I tak do końca, aż zamontujemy wszystkie panele. Pamiętajmy jednak o tym, by na podłodze położyć podkładkę o wysokości ok. 1,5 cm. W ten sposób zachowamy tzw. dylatację pomiędzy panelami a podłogę, eliminując dzięki temu możliwość wypaczania się paneli.
Po zakończonym montażu paneli nie pozostaje nam nic innego jak zakamuflowanie niezbyt efektownych szczelin pomiędzy podłogą a ścianami, sufitem czy tych powstałych w szczelinach.
#7 Zależnie od rodzaju listew przypodłogowych montujemy je w odpowiedni sposób do paneli. Natomiast specjalne łączniki zamaskują narożniki czy też miejsca połączeń.
#8 Listwy maskujące są już ostatnim elementem, który pozostał do zamontowania. Te trafiają w miejsce styku paneli z sufitem. Możemy je przykleić lub skorzystać ze specjalnych gwoździ bez łebków.