Strona głównaDom i OgródPanele podłogowe – gdzie kupić panele dobrej jakości w okazyjnej cenie?

Panele podłogowe – gdzie kupić panele dobrej jakości w okazyjnej cenie?

Panele podłogowe są bardzo chętnie wybieranym materiałem na wykończenie posadzek w naszych domach. Są one łatwe w montażu, a dodatkowo ich użytkowanie na co dzień nie przynosi żadnych problemów. Dostępne są w szerokiej ofercie, od różnych wzorów i barw, po rozmaite wykończenie, aż do ich różnych rozmiarów. Możemy wybierać spośród paneli tradycyjnych o ciepłej barwie lub zdecydować się na naturalne drewno, a także na coś nowocześniejszego, w jasnych, niemal białych kolorach. Wybór zależeć będzie jedynie od nas i naszego pomysłu na aranżację domowej przestrzeni. Kiedy już wybierzemy panele, które nam się spodobały, przed ich zakupem należy też zwrócić uwagę na parametry techniczne jakie posiadają. Jeżeli chcemy zastosować panele w salonie, korytarzu czy sypialni, to nic nie stoi temu na przeszkodzie. Inną sprawą jest położenie paneli w kuchni czy w łazience. O ile jesteśmy ostrożni i nieczęsto rozlewamy jakiś napój, panele podłogowe do kuchni mogą bez problemu spełniać swoje zadanie. Warto tu jednak pamiętać, aby posiadały one wysoką klasę ścieralności – AC5, a nawet AC6. Dobrym rozwiązaniem będą panele z systemem v-fugi, który zapobiegnie puchnięciu paneli w przypadku rozlania czegoś na podłogę. W kuchni sprawdzą się także panele laminowane, które są trwalsze i mniej podatne na uszkodzenia. Inną sprawą są panele w łazience. Panują tam szczególne warunki – wysoka wilgotność i woda, które niekorzystnie wpływają na panele, co sprawia, że ten rodzaj posadzki nie jest dobrym rozwiązaniem na podłogę w łazience.

Jeżeli nadal istnieją wątpliwości i nie wiemy, które panele wybrać i czym powinny się charakteryzować, to najlepiej odwiedzić salon sprzedaży. Znajduje się tu mnóstwo inspiracji i pomysłów na aranżacje. W naszym salonie oferujemy między innymi bardzo popularne panele marki Classen, Unilin oraz Swiss Krono. Zapraszamy do zapoznania się z naszą aktualną ofertą paneli.

Które panele podłogowe wybrać? Czym jest v-fuga i klasa ścieralności?

Zakup paneli podłogowych jest zdecydowanie inwestycją na lata. W związku z tym musimy przyjrzeć się ich parametrom i wybrać trwałe modele, odporne uszkodzenia mechaniczne i łatwe w utrzymaniu czystości. Panele podłogowe dzielimy przede wszystkim na panele wykorzystywane we wnętrzach prywatnych oraz do pomieszczeń publicznych. Poza tym dzieli je jeszcze klasa ścieralności od AC3 do AC6 – im wyższa wartość, tym panele charakteryzują się większą trwałością, czyli odpornością na ścieranie mechaniczne. Dodatkowo im wyższa klasa ścieralności, tym zazwyczaj lepsze wykończenie – trwalsze zaczepy i łączenia oraz precyzyjniej wykonany panel. Klasa ścieralności powinna być głównym kryterium wyboru, ale dodatkowo możemy zwrócić też uwagę na to, czy są to panele zaopatrzone w system v-fuga, czy tradycyjne, dokładnie do siebie dolegające. V-fuga oznacza, że panele posiadają w miejscu łączenia charakterystyczny rowek w kształcie litery V. Przed zakupem warto więc zastanowić się, jakich paneli potrzebujemy, i zwrócić dodatkowo uwagę na ich cenę, technikę produkcji i grubość. Przemyślane zakupy z pewnością będą dobrą decyzją na lata.

Jak wygląda montaż paneli podłogowych? Na co zwrócić uwagę?

Piękna podłoga w naszym domu nie obejdzie się bez prawidłowego zainstalowania paneli. Montaż paneli jest stosunkowo prosty, jednak bez odpowiedniego przygotowania możemy spotkać się z problemem zarówno podczas montażu, jak i w czasie użytkowania. Pracę zaczynamy od sprawdzenia, czy posadzka jest prosta. W razie potrzeby należy wykonać wylewkę samopoziomującą, która wyrówna podłoże. Następną sprawą jest podkład pod panele. Jest to kluczowy element całej instalacji paneli. Podkład powinien być wystarczająco gruby. Najlepiej sprawdzi się tu polistyren ekstrudowany XPS. Jest to rozwiązanie przeznaczone konkretnie pod panele i będzie najlepszą opcją. Zdecydowanie się na tańszy substytut folii może spowodować załamywanie się paneli lub tzw. efekt pływającej podłogi. Podczas montażu paneli istotnym elementem są także przestrzenie przy ścianie. Są one konieczne do tego, by panele swobodnie dostosowały się do podłoża, jednak na tyle małe, aby listwa podłogowa z łatwością je ukryła.

Przy układaniu paneli warto też zwrócić uwagę na ich kierunek. W małych wnętrzach położenie ich wzdłuż może optycznie powiększyć przestrzeń, a poza tym w pomieszczeniach z wieloma kątami możemy ograniczyć liczbę docinek.

Dlaczego panele podłogowe trzeszczą albo się rozchodzą? Częste problemy z panelami podłogowymi.

Trzeszczenie paneli oraz ich rozchodzenie się związane jest często z nieprawidłowym montażem. Zbyt ciasna instalacja może powodować trzeszczenie. W takiej sytuacji należy odkręcić listwy podłogowe i sprawdzić, czy panele nie nachodzą na ścianę. Z kolei rozchodzenie się paneli jest spowodowane zbyt dużymi przestrzeniami pozostawionymi w czasie montażu. Oprócz tego powodem może też być krzywa podłoga lub wyłamane zapięcia.

RELATED ARTICLES

Most Popular