Jeśli w mieszkaniu w bloku mamy stosunkowo mocno ograniczoną przestrzeń, świetnym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na aneks kuchenny, który będzie połączony z salonem. Jest to nie tylko rozwiązanie praktyczne, ale dzisiejsze aranżacyjne trendy pozwalają uzyskać świetne efekty wizualne. Nawet w niewielkim mieszkaniu uda się uzyskać dużą, otwartą przestrzeń. Tylko jak zaplanować salon z aneksem kuchennym w nowoczesnym mieszkaniu? Postaramy się pomóc w tej kwestii.
Zarówno projekty nowych osiedli, ale także w starszym budownictwie coraz częściej planuje się połączenie salonu z kuchnią za pomocą aneksu. Należy jednak pamiętać o kilku kwestiach podczas aranżowania takiej przestrzeni.
Na pierwszy ogień – przepisy
Prawo budowlane nakłada na nas obowiązek oświetlenia części kuchennej naturalnym światłem. To jest bardzo rozsądne pod kątem użytkowym. Pozwoli zredukować sztuczne światło i sprawi, że praca w kuchni stanie się przyjemniejsza. Jeśli chodzi o oświetlenie sztuczne, to zastosujmy takie światło, które pozwoli komfortowo pracować w kuchni, ale nie będzie przeszkadzać osobom, które przebywają w salonie. Sprawdzi się zatem oświetlenie podszafkowe i podokapowe.
Przepisy regulują także kwestię wentylacji. Jeśli kuchnia jest połączona z salonem, to każda z tych przestrzeni powinna mieć osobną wentylację. Jednak, kiedy nie jest to możliwe w kuchni powinien pojawić się przynajmniej pochłaniacz.
Aneks kuchenny i salon w nowoczesnej i funkcjonalnej odsłonie
Mimo tego, że przestrzeń kuchenna jest połączona z salonem, to jednak nadal te przestrzenie pełnią swoje indywidualne role. Należy więc je odpowiednio i sprytnie od siebie oddzielić bez użycia ścian. Ostatecznie salon i kuchnia pełnią inne funkcje, więc nie powinno to stanowić problemu. W części kuchennej możemy położyć specjalne kafle, które umożliwiają łatwe pozbycie się wszelkich zabrudzeń. Natomiast salon może pięknie prezentować się dzięki położeniu podłogi drewnianej lub tradycyjnych paneli lub, tak modnych dzisiaj, paneli winylowych. Jednak dzisiaj coraz modniejsze staje się zastosowanie tego samego rodzaju podłogi zarówno w salonie, jak i w kuchni. Tego rodzaju praktyka pozwala optycznie zwiększyć wnętrza. Także w tej kwestii pozostaje polegać na własnych upodobaniach.
Kluczowym elementem, który najczęściej oddziela salon od kuchni jest stół lub podwyższona wyspa kuchenna. Stół jest to o tyle wygodny, że pozwoli zjeść wspólnie z rodziną wygodnie posiłek, natomiast wyspa kuchenna to zawsze dodatkowe miejsce robocze w kuchni. Zdecydujmy na tę pierwszą czy drugą opcję weryfikując swoje indywidualne potrzeby. Zwróćmy też uwagę na to, że wyższa wyspa kuchenna będzie stanowić substytut ściany, w jakimś stopni zasłoni przestrzeń kuchenną przed wzrokiem osób, które przebywają w salonie.
Miłe dla oka połączenie salonu z kuchnią nie musi być wcale takie trudne. Postawmy na prostą paletę kolorów, przemyślmy kwestię oświetlenia i dobierzmy rzeczywiście niezbędne kuchenne urządzenia oraz dodatki dekoracyjne. W ten sposób uda się nam uzyskać pożądany, miły dla oka, budujący miłą atmosferę efekt.