Strona głównaDom i OgródNowoczesne kominki, czyli o trendach w branży kominkowej

Nowoczesne kominki, czyli o trendach w branży kominkowej

Długie spędzanie czasu w domach, do czego zmusiła nas trwająca pandemia, przyczyniło się do tego, że wiele osób dostrzegło potrzebę wprowadzenia zmian w najbliższym otoczeniu. Skoro wyjazdy wakacyjne nie były możliwe, a inne sposoby wydatkowania oszczędności również zostały ukrócone, wiele osób zdecydowało się na rozpoczęcie prac remontowych. Zakres tych prac był bardzo różny, a z pewnością zauważono większe zainteresowanie instalacją kominków. Efekt jest taki, że nowoczesne kominki stanęły w wielu świeżo remontowanych domach.

Kominek i bezpieczeństwo energetyczne

Pandemia pokazała dwa dość przeciwstawne zjawiska. Z jednej strony dostrzegliśmy realną przydatność nowoczesnych technologii, dzięki którym wiele osób mogło pracować na odległość, możliwa była nauka zdalna, koncerty online, zakupy drogą internetową itd. Z drugiej strony dostrzeżono, że nowoczesność bywa zawodna, a w obliczu kryzysu najchętniej wracamy na łono natury, do tego co wydaje się bezpieczne, czyste.

Ogień to żywioł, który może zniszczyć i nowoczesność, i naturę, ale jednocześnie najmocniej kojarzy się właśnie z tą naturą, z pierwotnością. Wokół ognia gromadziły się plemiona, by zacieśnić więzi i podnieść poziom bezpieczeństwa. Ogień w kominku do dziś pełni taką funkcję. Wokół ognia gromadzi się cała rodzina, by w miłej atmosferze spędzić razem czas i odpocząć. Widok płomieni relaksuje i uspokaja. Poza tym posiadając w domu kominek, czujemy się bezpiecznie. Urządzenie zapewnia bezpieczeństwo energetyczne na wypadek awarii innych źródeł ciepła. Jeśli mamy w domu kominek, awaria prądu czy gazociągu nie sprawi, że w pomieszczeniach nagle stanie się zimo i zupełnie ciemno.

Trendy w branży kominkowej

Na rynku dostępne są różne rodzaje kominków, w tym wkłady kominkowe żeliwne i stalowe. Dziś zdecydowanie większą popularnością cieszą się wkłady stalowe, które wyglądają nowocześniej. Zazwyczaj dostępne są w kolorze czarnym, mają prostą formę i gładkie ścianki. To sprawia, że doskonale prezentują się we współczesnych wnętrzach i bez trudu można dopasować do nich każdą obudowę.

Nowoczesne kominki poniekąd wpisują się w ideę minimalizmu. Wkłady kominkowe pozbawione są nadmiaru zdobień, natomiast obudowa wkładu kominkowego zazwyczaj wykonana jest z kamienia naturalnego, bez żadnych dodatkowych ozdobników w postaci półeczek na bibeloty czy płaskorzeźb. Gładkie kamienne płyty wyglądają estetycznie i elegancko, poza tym takie kominki są łatwe w utrzymaniu czystości, co stanowi dodatkową zaletę rozwiązania.

Nowoczesne kominki – wkłady kominkowe z dużą ilością przeszkleń

Jednym z wartych uwagi trendów w branży kominkowej są wkłady przeszklone z dwóch, a nawet trzech stron. Takie wkłady mogą stanąć pod ścianą z boku pomieszczenia, ale często montuje się je pośrodku okazałego salonu, przy szerokim słupie, wewnątrz którego znajduje się komin. Kominek przeszklony z trzech stron świetnie sprawdzi się również na styku dwóch pomieszczeń o różnym przeznaczeniu – może oddzielić jadalnię od salonu albo kuchnię od pokoju dziennego.

RELATED ARTICLES

Most Popular