Strona głównaDom i OgródNa co zwrócić uwagę, wybierając wkład kominkowy?

Na co zwrócić uwagę, wybierając wkład kominkowy?

Wkład kominkowy jest sercem kominka. To przede wszystkim od jego jakości, sprawności i funkcjonalności zależy, czy właściciele będą zadowoleni z działania urządzenia. Poza tym kształt i wielkość wkładu kominkowego wpływają na to, jak kominek prezentuje się w salonie. Dlatego wybór wkładu kominkowego nie może być przypadkowy.

Jaki wkład kominkowy wybrać?

Na tak postawione pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od potrzeb i upodobań osób decydujących się na budowę kominka. Niektórzy chcą mieć w domu kominek wyłącznie ze względu na jego walory estetyczne. Dla innych ważniejsze jest to, by kominek można było szybko uruchomić w momencie, gdy główne źródło ciepła zawiedzie. Jeszcze inni to właśnie kominek traktują jako podstawowe źródło ciepła w budynku i chcą kupić urządzenie, które będzie współgrało z wodną instalacją centralnego ogrzewania albo systemem dystrybucji gorącego powietrza.

Wkłady kominkowe stalowe i żeliwne

Wkład kominkowy z zamkniętym paleniskiem to rozwiązanie wygodne i bezpieczne. Takie wkłady wykonuje się przede wszystkim ze stali i żeliwa. Wybierając wkład kominkowy, należy pamiętać, że żeliwo jest cięższe od stali, dlatego taki wkład nie wszędzie można zamontować, bo nie zawsze podłoga udźwignie taki ciężar. Ogólnie rzecz ujmując wkłady stalowo-szamotowe cieszą się obecnie większym zainteresowaniem niż wkłady żeliwne. Są od nich lżejsze, smuklejsze, oszczędne w formie, a przez to bardzo uniwersalne. Można je zaaranżować w dowolny sposób i umieścić zarówno w salonie urządzonym w klasycznym stylu, jak i wnętrzu bardzo nowoczesnym.

Kominek jako źródło ciepła w budynku

W sytuacji, gdy kominek wybierany jest przede wszystkim ze względu na walory estetyczne i chęć stworzenia w domu zimą przyjemnej atmosfery, jego parametry techniczne nie mają aż tak dużego znaczenia. Inaczej dzieje się, gdy kominek rzeczywiście ma ogrzewać dom. W takiej sytuacji musimy wybrać takie urządzenie, które jest wyposażone we wkład wodny. Dzięki temu nie tylko ogrzeje wodę, które następnie trafi do grzejników rozmieszczonych w budynku, ale również wodę użytkową, czyli taką, którą wykorzystujemy do kąpieli, zmywania naczyń itd. Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym to urządzenia o przemyślanej konstrukcji, odpowiednie do budynków parterowych, ale nie tylko. Natomiast inną opcją są kominki powietrzne przystosowane do współpracy z systemem dystrybucji gorącego powietrza. W tym drugim przypadku poszczególne pomieszczenia ogrzewane są za pomocą nawiewanego od góry gorącego powietrza.

Nowoczesne kominki z zamkniętym paleniskiem

Wybierając wkład kominkowy, musimy zwrócić uwagę również na jego budowę. Wkłady stalowe mają różną wielkość, ale tym, co szczególnie interesujące, jest ilość szyb. Nowoczesne kominki mają dość duże szyby, przez które dobrze widać tańczące ogniki. W niektórych przypadkach szyby mogą być dwie – z przodu i z boku. Dobry producent kominków oferuje nawet wkłady trójstronne.

RELATED ARTICLES

Most Popular