Strona głównaDom i OgródNa co zwrócić uwagę wybierając drzwi zewnętrzne?

Na co zwrócić uwagę wybierając drzwi zewnętrzne?

Stojąc przed wyborem drzwi zewnętrznych do domu jednorodzinnego czy segmentu konieczne jest zwrócenie uwagi na cechy oraz parametry takich drzwi. Warto pamiętać, że poza wyglądem drzwi wejściowe muszą charakteryzować się innymi bardzo istotnymi cechami, które będą np. odwoływać się do zabezpieczeń, trwałości, ale także ceny. Właśnie cena najczęściej jest najistotniejszym czynnikiem decydującym, ale czy jest to wartość najważniejsza. Na rynku funkcjonują różne marki, różne modele i warto, by za ceną stała odpowiednia jakość wykonania. Jakie więc parametry i cechy powinny mieć drzwi zewnętrzne? Sprawdzamy.

Drzwi zewnętrzne i ich wymiary

Podstawowymi wartościami będą szerokość i wysokość. Jeśli chodzi o szerokość drzwi to jest ona na tyle istotna, że to przez otwór drzwiowy będziemy nie tylko przechodzić my, ale także będziemy wnosić i wynosić np. większych gabarytów meble i innego rodzaju sprzęty RTV i AGD. Dlatego powinna ona być odpowiednia, by zapewnić sobie komfort wnoszenia. Zatem szerokość wejścia nie powinna być mniejsza niż 90 cm i pamiętajmy o tym, że jest to szerokość wejścia oraz szerokość samego skrzydła drzwiowego. Otwór, który będzie odpowiedni do wstawienia takiej szerokości skrzydła drzwiowego powinien więc być o 12-15 cm szerszy.

Co do wysokości to drzwi wejściowe powinny mieć co najmniej 201 cm. Natomiast otwór, w który drzwi zostaną wmontowany powinien wynosić o 6-7 cm więcej.

Niech ciepło pozostanie w domu – sprawdź Współczynnik przenikania ciepła

Ten współczynnik jest bardzo istotny i odnosi się nie tylko do drzwi, ale wszystkich innych przegród termicznych, które są w domu. Będą to więc dach, okna, podłogi, sufity, ściany, a także drzwi. Dla drzwi wejściowych ten parametr nie powinien przekraczać 1,7 W/(m2*K). Co ciekawe, wartość U ujęta jest w obowiązujących od 2014 r. przepisach. Na rynku są jednak modele, które uzyskują jeszcze lepszą izolacyjność termiczną, np. taką, która nie przekracza 1,3 W/(m2*K). Nie zapominajmy o tym, że im ten współczynnik jest mniejszy, tym cieplna izolacyjność drzwi jest lepsza. W rezultacie z wnętrz „ucieka” mniej ciepłą i nie tracimy na ogrzewaniu domu.

Dobrze dobrane drzwi zewnętrzne z odpowiednią izolacyjnością ciepła mogą ograniczyć straty ciepła nawet o 35%. Co to dla nas oznacza? Wówczas maleje zapotrzebowanie na ogrzewanie domu. Bardzo istotną kwestią podczas dokonywania wyboru i weryfikowaniu tego parametru jest zwrócenie uwagi na to czy podana wartość dotyczy całych drzwi, czy tylko ich wybranego fragmentu.

A co z akustyką? Sprawdźmy jak drzwi zewnętrzne tłumią hałasy

Ta wartość wyrażana jest w decybelach. Im ta wartość jest większa, tym mniej hałasu, który jest na zewnątrz dotrze do wnętrza. Zewnętrzne drzwi najczęściej mają tę wartość w okolicach 30 dB. Najczęściej jednak ta wartość nie jest podawana przez producentów. W takiej sytuacji zwróćmy uwagę na to czy drzwi są wyposażone w uszczelki zarówno na skrzydle, jak i ościeżnicy. Sprawdźmy też, czy są one przylgowe, czy bezprzylgowe. Te pierwsze lepiej wytłumiają dźwięki. Jest jeszcze jedna zaleta drzwi, które posiadają te cechy – będą się one ciszej otwierać i zamykać.

RELATED ARTICLES

Most Popular