Strona głównaDom i OgródListwy przypodłogowe – jakie funkcje spełniają we wnętrzu?

Listwy przypodłogowe – jakie funkcje spełniają we wnętrzu?

Listwa przypodłogowa to element, który spełnia kilka funkcji. Przede wszystkim stanowi dekorację, która wykańcza estetycznie podłogę, a także ukrywa wszelkie niedociągnięcia. Jednak listwa przypodłogowa to element, który powstał w celu ukrycia szczelin dylatacyjnych, które pozostawione są w trakcie montażu paneli po to, by podłoga mogła swobodnie pracować. Poza tym przypodłogowe listwy są także idealnym rozwiązaniem zakrywającym kable i przewody w domu, chronią także nasze ściany przed zabrudzeniami spowodowanymi myciem podłóg czy codziennym użytkowaniem. Na rynku można znaleźć wiele modeli listew przypodłogowych. Różnią się one kształtem, kolorem, wysokością i grubością, a także materiałem, z jakiego zostały wykonane. Dzięki szerokiej gamie produktów można dopasować je idealnie do podłogi czy też ogólnej aranżacji wnętrza.

Listwy przypodłogowe – rodzaje

Listwy przypodłogowe to kolejny element, który przy wykańczaniu wnętrza może wprowadzić nas w osłupienie. Spowodowane jest to tym, że listwy podłogowe są także wykonane z różnych materiałów, więc możemy wyróżnić:

  • listwy drewniane,
  • listwy przypodłogowe MDF,
  • listwy przypodłogowe z polistyrenu.

Każdy rodzaj listew przypodłogowych oferuje swoje indywidualne cechy, które powinno się dopasować zgodnie z potrzebami i wymaganiami.

Listwy przypodłogowe jako element maskujący

Może się zdarzyć sytuacja, że w danym mieszkaniu chcemy przenieść przewód elektryczny z jednego miejsca na drugie. Żeby wyeliminować kucie, większą ingerencję w mieszkanie, wystarczy wykorzystać specjalne listwy przypodłogowe, które wyposażone są w funkcje maskującą. Rozwiązanie, jakie stosuje się w tego rodzaju listwach, pozwala ukryć plączące się, mało estetyczne kable, które przeciągniemy pod listwami wzdłuż ścian.

Listwy przypodłogowe maskują jeszcze jeden niekoniecznie cieszący oko element, czyli dylatacji. Wąska szczelina pozostaje widoczna przy ścianie po położeniu paneli podłogowych czy też drewnianej posadzki. Pozostawienie dylatacji jest konieczne, ze względu na to, że materiał, taki jak drewno, a także panele (wykonane z materiałów drewnopochodnych), ulega pęcznieniu i skurczeniom w zależności od temperatury, czy zmian wilgotności. Bez tej wąskiej szczeliny na podłodze powstawałyby niepożądane wybrzuszenia. Zatem listwy przypodłogowe są niezbędne jeśli chcemy zamaskować mało atrakcyjną dylatację.

Listwy przypodłogowe – aktualne trendy

Listwy przypodłogowe najlepiej dopasować przede wszystkim do stylu, w jakim zostało zaaranżowane wnętrze. Białe listwy to zdecydowanie trend, który króluje w ostatnich latach. Wykańcza się nimi głównie nowoczesne czy też minimalistyczne mieszkania, ale idealnie odnajdują się także w stylu skandynawskim. Białe listwy MDF pasują do każdego typu podłogi, są bardzo estetyczne, a także praktyczne. Z kolei we wnętrzu mieszkania w stylu klasycznym popularnością cieszą się przede wszystkim listwy drewniane. Ciekawą propozycją są także listwy przypodłogowe z rzeźbieniami czy frezami.

Oświetlenie w listwach przypodłogowych

Opcją dzisiaj coraz modniejszą są listwy przypodłogowe, które są także oświetleniem. Delikatne i subtelne światło, które wydobywa się z listwy jest stosunkowo nowym trendem, który efektownie oświetli np. wnętrze salonu. Na rynku można już znaleźć gotowe modele listew, które już mają wmontowany system oświetleniowy z lampkami LED. Nie da się ukryć, że taki system doda dużo uroku i nada bardzo przyjemną atmosferę we wnętrzu naszego domu.

Listwy przypodłogowe są bardzo istotnym elementem wykończeniowym, ponieważ wpływają na ogólny charakter wnętrza i jego późniejsze komfortowe użytkowanie.

RELATED ARTICLES

Most Popular