Strona głównaTechnologieLaser CNC – szybkie i precyzyjne wycinanie laserowe

Laser CNC – szybkie i precyzyjne wycinanie laserowe

Narzędzia do cięcia i obróbki metalu można podzielić na ręczne (szlifierki kątowe, pilarki tarczowe), jak i stacjonarne. Wśród dużych, stacjonarnych maszyn do obróbki metalu wyróżnia się obrabiarki CNC. Część obrabiarek tnie metal na zimno, inne wykorzystują metodę termiczną. A czym charakteryzuje się laser CNC?

Cięcie materiału przy uwzględnieniu jego specyfiki

Ręczna obróbka metalowych elementów jest możliwa, ale niezwykle wymagająca. Stosowanie narzędzi ręcznych do cięcia tak twardych powierzchni, wymaga sporych nakładów pracy i jest czasochłonne, do tego jakość pozyskiwanych powierzchni pozostawia wiele do życzenia. Dlatego z uwagi na specyfikę materiału, jakim jest metal, do jego obróbki wykorzystuje się maszyny sterowane numerycznie, które żłobią, tną i szlifują metalową powierzchnię dokładnie w taki sposób, jak przedstawiono to w projekcie CAD. Dobrej jakości oprogramowanie CAM bez trudu radzi sobie z odczytem każdego pliku CAD. Frezarka, tokarka czy laser CNC wykonują pracę szybko, precyzyjnie i w bezpieczny sposób.

Cięcie blach w technice CNC

Nowoczesne obrabiarki sterowane numerycznie umożliwiają wytwarzanie rozmaitych przedmiotów z metalu i tworzyw sztucznych. Jeśli do sterowania obrabiarką wykorzystano dobrej jakości system CAM, możliwe jest wycinanie z blach najróżniejszych kształtów. Dzięki technice CNC elementy metalowe, bez względu na ich złożoność, przygotowywane są precyzyjnie i szybko. Ale mówiąc o maszynach CNC powinniśmy pójść o krok dalej i nie koncentrować się wyłącznie na obróbce za pomocą narzędzi kształtnych (frezów, noży tokarskich itd.). We współczesnym przemyśle bardzo duże znaczenie odgrywa również cięcie laserowe. Laser CNC umożliwia wycinanie z blach określonych kształtów, wykonywanie precyzyjnych otworów, a nawet grawerunku.

Laser CNC – zalety wycinania laserowego

Cięcie laserowe posiada szereg zalet. Charakteryzuje je wysoka dokładność wykonywanych detali i wysoka jakość krawędzi cięcia. Poza tym laser CNC wyróżnia się dużą szybkością cięcia, co umożliwia realizację większej liczby zleceń w krótszym czasie. Wyjątkowo wysokie prędkości i przyspieszenia umożliwiają osiągnięcie niespotykanej wydajności. Cięcie laserowe zapewnia powtarzalność wycinanych kształtów, dlatego świetnie sprawdza się przy produkcji masowej. Człowiek nigdy nie byłby w stanie wytworzyć kilku identycznych produktów, wykorzystując do tego narzędzia ręczne, natomiast laser CNC umożliwia sprawne wytwarzanie dużych serii produktów.

Do kolejnych zalet wycinania laserowego należy zaliczyć oszczędność materiału. Maszyna wykonuje precyzyjne cięcia, nie niszcząc materiału znajdującego się obok padającej wiązki lasera. Materiał może być ponownie wykorzystany do produkcji mniejszych elementów. Pamiętajmy, że wycinanie laserowe zapewnia dowolność w projektowaniu kształtów, dlatego nawet niewielki kawałek blachy może zostać ponownie wykorzystany, zamiast trafiać do metalowych odpadków.

RELATED ARTICLES

Most Popular