Strona głównaBiznesKsięgowy Anglia – jak wybrać księgowego dla swojej firmy?

Księgowy Anglia – jak wybrać księgowego dla swojej firmy?

Podejmując decyzję o założeniu własnej firmy, niezależnie od formy działalności, musimy zdecydować kto i w jakim zakresie zajmie się prowadzeniem spraw księgowych. Obecnie dużym ułatwieniem dla przedsiębiorców są programy komputerowe, które umożliwiają im prowadzenie księgowości we własnym zakresie. Ale w praktyce większość przedsiębiorców decyduje się na powierzenie spraw księgowych specjalistom w tym zakresie. Księgowy Anglia poprowadzi księgi rachunkowe, sporządzi rozliczenia podatkowe, zajmie się opłacaniem składek. Ale jak go znaleźć, jak wybrać odpowiednią osobę spośród wielu ofert?

Najlepszy czas na poszukiwanie księgowego

Zatrudnienie księgowego może mieć miejsce w każdym momencie prowadzenia działalności, ale najlepiej, jeśli taką osobę wybierzemy jeszcze przed rejestracją firmy. Księgowy Anglia może pomóc w sporządzeniu planu biznesowego i w pozyskaniu środków na nową działalność, pomoże też przebrnąć przez wszelkie formalności związane z urzędem skarbowym, ubezpieczeniami itd. Ci, którzy od jakiegoś czasu prowadzą firmę i myślą o zmianie księgowego, najlepiej jeśli zrobią to na początku roku podatkowego. Poprzedni księgowy powinien pozamykać wszystkie sprawy i przekazać nowemu specjaliście komplet dokumentów.

Lokalizacja biura rachunkowego nie determinuje wyboru księgowego

Zazwyczaj przedsiębiorcy decydują się na nawiązanie współpracy z biurem rachunkowym zlokalizowanym w niedalekiej odległości od siedziby ich firmy, oczywiście pod warunkiem, że warunki współpracy odpowiadają obu stronom. Dziś lokalizacja nie jest czynnikiem kluczowym, jaki należy wziąć pod uwagę podczas wyboru księgowego, ponieważ prowadzenie księgowości może odbywać się na odległość. Obecnie nie ma potrzeby każdorazowego wstawiennictwa w siedzibie biura rachunkowego – dzięki nowoczesnym technologiom dokumenty mogą być przesyłane w formie elektronicznej, a komunikacja z klientem odbywać się za pomocą różnorakich metod.

Księgowy Anglia – co należy sprawdzić przed zawarciem współpracy?

Opini na temat księgowych i zakresu oferowanych przez nich usług warto poszukać w sieci internetowej. Jeśli znajdziemy biuro rachunkowe, którego oferta odpowiada naszym potrzebom, warto sprawdzić, czy księgowy w ogóle może świadczyć usługi księgowe na terenie Wielkiej Brytanii. Dotyczy to zwłaszcza biur rachunkowych prowadzonych przez osoby z zagranicy, w tym przez Polaków. Polskie biuro rachunkowe to doskonały wybór, ale warto się upewnić, czy polski księgowy posiada wszelkie uprawnienia wymagane prawem brytyjskim.

Księgowy Anglia powinien być osobą zarejestrowaną w ICO (obowiązkowa rejestracja dla osób, które przechowują dane osobowe swoich klientów). Ponadto powinien posiadać certyfikat Ani-Money Laundering, który poświadcza, że dana firma zna ryzyko związane z praniem brudnych pieniędzy. Kolejny wymagany certyfikat to AAT, ACCA oraz CIMA, poświadczający, że księgowy wykonuje  rozliczenie podatkowe zgodnie z wymaganiami prawno-księgowymi w Wielkiej Brytanii. Warto również zapytać, czy księgowy Anglia posiada status agenta podatkowego w HMRC oraz, czy wykupił ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, przydatne w razie popełniania błędów w rozliczeniach klientów.

RELATED ARTICLES

Most Popular