Strona głównaDom i OgródKominek z płaszczem wodnym w układzie otwartym czy zamkniętym?

Kominek z płaszczem wodnym w układzie otwartym czy zamkniętym?

Z uwagi na to, że kominki wciąż cieszą się ogromnym zainteresowaniem, na rynku co chwilę pojawiają się nowe urządzenia, które są w stanie zadowolić gusta nawet najbardziej wymagających klientów. Jeśli chodzi o kominki z płaszczem wodnym, w tej chwili dostępne są zarówno wkłady do montażu w układzie otwartym, jak i produkty przeznaczone do montażu w układzie zamkniętym. Które rozwiązanie jest lepsze?

Kilka słów o kominkach z płaszczem wodnym

Zdecydowana większość kominków montowanych w polskich domach oddaje ciepło wyłącznie do pomieszczenia, w którym się znajduje. Oznacza to, że kominek nie jest podstawową metodą ogrzewania, ponieważ pochodzące z niego ciepło nie jest rozprowadzane do innych pomieszczeń. Oczywiście może się rozchodzić w sposób naturalny, ale efekt takiego ogrzewania będzie mizerny.

Jeśli chcemy, by kominek był podstawowym źródłem ciepła w budynku, musimy wybrać urządzenie odpowiedniego typu, o odpowiednio dużej mocy i odpowiednio wysokiej sprawności. Sprawdzi się tu zarówno kominek powietrzny, który zostanie połączony z systemem dystrybucji gorącego powietrza, jak i kominek z płaszczem wodnym, który zostanie wpięty w domową instalację centralnego ogrzewania. W drugim rozwiązaniu woda przepływająca przez płaszcz wodny ulega znacznemu nagrzaniu, a następnie trafia do grzejników. Ogrzaniu ulega również woda użytkowa, wykorzystywana do mycia, kąpieli, prania ręcznego, zmywania naczyń itd.

Wkłady z płaszczem wodnym mogą być montowane dwojako. Wyróżniamy zatem kominek z płaszczem wodnym w układzie otwartym oraz kominek w układzie zamkniętym.

Wkłady kominkowe do montażu w układzie zamkniętym

Kominki z płaszczem wodnym w układzie zamkniętym wyposażone są w zamknięte naczynie wyrównawcze, wykazujące znaczną odporność na działanie wysokich temperatur. Dodatkowo posiadają wężownicę schładzającą, która zapobiega przegrzaniu się urządzenia. Jest też zawór bezpieczeństwa, który po osiągnięciu odpowiedniej temperatury otwiera się i zapewnia dopływ zimnej wody. Zbyt wysoka temperatura kominka ulega natychmiastowemu zmniejszeniu, dlatego wkłady te uważa się za produkty bezpieczne. Poza tym są wytrzymałe i łatwe w obsłudze, co również ma przy wyborze kominka ogromne znaczenie.

Kominek z płaszczem wodnym w układzie otwartym

Wkłady do stosowania w układach otwartych wyposażone są w otwarte naczynie wzbiorcze. Otwarte, czyli posiadające otwór, przez który powietrze może swobodnie przepływać. Tym samym ryzyko przegrzania i wystąpienia awarii zostaje wyeliminowane. Ryzyko przelania również, ponieważ do zbiornika podłączona jest rura odpływowa, która odprowadza ewentualny nadmiar wody. Wszystko to sprawia, że kominek z płaszczem wodnym w układzie otwartym jest rozwiązaniem całkowicie bezpiecznym, a przez to chętnie wybieranym przez klientów.

RELATED ARTICLES

Most Popular