Strona głównaDom i OgródKominek z płaszczem wodnym 20 kW – dla kogo, czy warto?

Kominek z płaszczem wodnym 20 kW – dla kogo, czy warto?

Tradycyjne ogrzewanie z wykorzystaniem pieców węglowych nadal ma zwolenników, ale coraz więcej osób przekonuje się o zaletach innych metod grzewczych i rezygnuje z korzystania z tzw. śmieciuchów. Ogromną popularność zyskują z kolei ekologiczne metody ogrzewania. Traktowane są jako podstawowe źródło ciepła, natomiast źródłem dodatkowym może być kominek z płaszczem wodnym 20 kW.

Co to jest kominek z płaszczem wodnym?

Kominek to urządzenie przeznaczone do montażu poza kotłownią. Najczęściej kominek umieszcza się w pomieszczeniu stanowiącym pokój dzienny, w którym toczy się życie rodziny. Kominek w salonie nie tylko uprzyjemnia wypoczynek w domowym zaciszu, ale podnosi estetykę pokoju, do którego zapraszamy gości. Wiele osób decyduje się na montaż kominka właśnie ze względów estetycznych. Kominek stanowi pewnego rodzaju atrakcję, dekoruje pomieszczenie i nadaje mu charakteru. Co ciekawe, dotyczy to nie tylko tradycyjnych kominków, które oddają ciepło wyłącznie do tego pomieszczenia, w którym się znajdują, ale również kominków z płaszczem wodnym.

Kominek z płaszczem wodnym 20 kW lub inny to urządzenie, które nie tylko oddaje ciepło do pomieszczenia, w którym się znajduje, ale również ogrzewa wodę użytkową. Większy kominek może być również połączony z wodną instalację centralnego ogrzewania. Oznacza to, że kominek z płaszczem wodnym jest urządzeniem wielofunkcyjnym i z powodzeniem może zastąpić tradycyjny kocioł grzewczy.

Kiedy warto postawić na kominek z płaszczem wodnym?

Kominek z płaszczem wodnym to dobre rozwiązanie do domów całorocznych. Natomiast niekoniecznie sprawdzi się w przypadku domków letniskowych, gdzie zimą pojawia się ryzyko zamarznięcia wody w instalacji. Poza tym, mimo że kominek może być podstawowym źródłem ciepła w domu, to nie powinien być źródłem jedynym. Na montaż takiego urządzenia mogą sobie pozwolić przede wszystkim ci, którzy mają na tyle duży dom, by zmieścił się tam zarówno kocioł (np. gazowy), jak i kominek. Wkłady z płaszczem wodnym doskonale sprawdzają się, gdy są podłączone do instalacji centralnego ogrzewania równolegle z kotłem. Takie rozwiązanie jest ekonomiczne i wygodne.

Kominek z płaszczem wodnym 20 kW

Kominki z płaszczem wodnym, podobnie jak modele bez płaszcza, dostępne są w wielu różnych rozmiarach. Różnią się też mocą grzewczą i sprawnością. To właśnie na te parametry w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę, gdy wybieramy kominek do swojego domu.

Zanim zdecydujemy się na zakup kominka, powinniśmy obliczyć zapotrzebowanie ciepła. Ważna jest wielkość powierzchni, którą zamierzamy ogrzać, sposób ocieplenia budynku, wysokość pomieszczeń, a nawet położenie obiektu. W chwili, gdy wyliczmy zapotrzebowanie mocy grzewczej budynku, możemy dobrać kominek. Niektórzy producenci zalecają, by kupić urządzenie o mocy większej od wyliczonej o około 15-20%. Kominek z płaszczem wodnym 20 kW jest urządzeniem o stosunkowo dużej mocy, odpowiednim do większych domów jednorodzinnych. Jeśli nie planujemy używać kominka każdego dnia, być może wystarczy zastosowanie kominka o mocy 14-16 kW.

RELATED ARTICLES

Most Popular