Strona głównaDom i OgródKiedy zmienić dach? Wskazania do remontu dachu

Kiedy zmienić dach? Wskazania do remontu dachu

Dach, który przecieka, wygina się w niektórych miejscach, do tego trzeszczy i stuka nawet przy niewielkich podmuchach wiatru, prawdopodobnie kwalifikuje się do wymiany. Jeśli dodatkowo zaobserwujemy niepokojące zmiany w drewnianej konstrukcji i nieestetyczne przebarwienia, jak i uszkodzenia w samym pokryciu, remont dachu jest konieczny. Jakie są inne wskazania do wymiany pokrycia dachowego? Kiedy zmienić dach?

Wymiana pokrycia dachowego na starym budynku

Dach wykonany z materiałów dobrej jakości, regularnie sprawdzany, a w razie potrzeby naprawiany i konserwowany, długo zachowuje estetyczny wygląd, a jego stan techniczny nie budzi zastrzeżeń. Jednakże z biegiem lat niektóre elementy ulegają zużyciu, głównie w wyniku działania szkodliwych czynników atmosferycznych, ale nie tylko. W końcu przychodzi czas na wymianę pokrycia dachowego. Jeśli budynek nie jest zbyt stary, nie planujemy przebudowy dachu, a drewno nadal jest zdrowe, prawdopodobnie wystarczy wymienić wierzchnią warstwę dachu. W innym przypadku konieczne jest ponowne wykonanie całej drewnianej konstrukcji. O ile w pierwszym przypadku prace mogą być wykonywane na podstawie zgłoszenia, o tyle modernizacja dachu wymaga wykonania projektu budowlanego i uzyskania pozwolenia na budowę.

Kiedy zmienić dach? Uszkodzenia mechaniczne połaci dachowej

Dach, który został uszkodzony w czasie wichury, silnego gradobicia albo uderzenia pioruna, prawdopodobnie da się naprawić. Ale jeśli jest to stary dach, który w przeszłości uszkadzany był wielokrotnie, a jego estetyka pozostawia wiele do życzenia, warto pomyśleć o jego wymianie. Uszkodzenia mechaniczne sprawiają, że dach jest osłabiony, nie stanowi tak solidnej bariery, jakbyśmy tego oczekiwali, może również przeciekać.

Upływ czasu i zdarzenia losowe prowadzące do mechanicznego uszkodzenia więźby dachowej i pokrycia dachowego stanowią najczęstsze powody, dla których rozpoczynamy remont dachu. Ale zdarza się i tak, że dach zmieniany jest przy okazji innych prac budowlanych prowadzonych w budynku.

Kiedy zmienić dach? Adaptacja poddasza do celów mieszkalnych

W tej chwili najmodniejszym i pod wieloma względami najwygodniejszym rozwiązaniem dla domów mieszkalnych są budynki z poddaszem użytkowym. Jeśli chcemy wyremontować stary budynek i dawny strych zamienić na wygodne mieszkania, prawdopodobnie konieczne będzie podniesienie dachu, a być może całkowita zmiana jego konstrukcji. Prace chcemy wykonać kompleksowo, a więc jednocześnie umieścić w dachu okna i estetycznie wykończyć całą elewację. Na nowym dachu warto umieścić przydatne akcesoria dachowe, które będą współgrały ze stylistyką nowej elewacji, parapetów czy balustrady balkonowej, a jednocześnie poprawią komfort i bezpieczeństwo domowników, którzy od czasu do czasu muszą wejść na dach, by skontrolować jego stan, ustawić antenę itd. Mowa tu przede wszystkim o systemach komunikacji dachowej (stopnie i ławy kominiarskie), ale warto pomyśleć również o elementach ochrony przeciwśniegowej (płotki przeciwśniegowe, śniegołapy rurowe).

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
RELATED ARTICLES

Most Popular