Strona głównaDom i OgródJakie są rodzaje kominków?

Jakie są rodzaje kominków?

Mówiąc o kominkach, zazwyczaj mamy na myśli klasyczną formę urządzenia, dającą możliwość obserwowania ognia, który stopniowo obejmuje znajdujące się w palenisku drewno. Jednak nazwa kominek stosowana jest również w odniesieniu do innych urządzeń, niekoniecznie wytwarzających ciepło w wyniku spalania drewna. Jakie są rodzaje kominków dostępne na polskim rynku?

Podział kominków ze względu na rodzaj wykorzystywanego paliwa

Do niedawna wielu zgodziłoby się ze stwierdzeniem, że kominek i drewno to duet nierozłączny. Rzeczywiście dla większości kominków stojących w polskich domach materiałem opałowym jest drewno, ale w niektórych budynkach spotykamy urządzenia innego typu. Na szczególną uwagę zasługują kominki zasilane energią elektryczną, kominki gazowe oraz kominki na pellet. Każde z tych urządzeń ma pewne wady i zalety, każde wymaga nieco innej obsługi i nieco inaczej prezentuje się w salonie. Ci którzy nie chcą bądź nie mają możliwości wybudowania w domu klasycznego kominka na paliwo stałe, mogą rozważyć realizację innego projektu. Warto jednak zaznaczyć, że kominek na drewno wcale nie musi przybierać klasycznej formy.

Rodzaje kominków a typ paleniska

W przeciwieństwie do kominków elektrycznych czy gazowych, kominek na drewno musi posiadać palenisko, do którego bez większego wysiłku dorzucimy kawałki drewna. Palenisko może być otwarte lub zamknięte. Kominki z otwartym paleniskiem buduje się dziś rzadziej. Prawdą jest, że tworzą w pomieszczeniu szczególny klimat, ale korzystanie z nich wzbudza pewne obawy. Palące się drewno może strzelać i kopcić, co sprawia, że jesteśmy narażeni na odczuwanie brzydkich zapachów oraz wypalenie dziurek w podłodze obok kominka. Korzystanie z urządzeń z zamkniętym paleniskiem nie niesie ze sobą takiego ryzyka. Kominek z zamkniętym paleniskiem jest wygodny w obsłudze i bezpieczny. Dostęp do paleniska umożliwiają specjalne drzwiczki wyposażone w szybę kominkową.

Rodzaje kominków a typ wkładu kominkowego

Wkłady kominkowe z zamkniętym paleniskiem można sklasyfikować ze względu na materiał wykorzystany do ich wykonania. Na tej podstawie wyróżniamy dwa rodzaje kominków: żeliwne i stalowo-szamotowe. Kominek żeliwny jest tańszy od stalowego, a jednocześnie cięższy i mniej szczelny, natomiast wyróżnia się wyjątkową trwałością. Z kolei kominki stalowo-szamotowe są lżejsze i dają więcej możliwości konstrukcyjnych. Poza tym lepiej utrzymują ciepło, co sprawia że spala się w nich nieco mniej drewna, aniżeli w kominkach żeliwnych.

Mówiąc o rodzajach kominków, nie sposób pominąć podziału wkładów kominkowych na wkłady powietrzne i wkłady z płaszczem wodnym. Kominek powietrzny to taki, który ogrzewa wyłącznie powietrze. Zwykle chodzi o powietrze w pomieszczeniu, w którym się znajduje, choć istnieje możliwość rozprowadzenia ciepła również do kolejnych pokoi (z użyciem systemu dystrybucji gorącego powietrza). Natomiast kominki z płaszczem wodnym ogrzewają nie tylko powietrze, ale i wodę użytkową wykorzystywaną do mycia, prania i kąpieli.

RELATED ARTICLES

Most Popular