Strona głównaDom i OgródJakie nakładki na schody wybrać?

Jakie nakładki na schody wybrać?

 

Nakładki na schody można stosować zarówno w przypadku schodów wewnętrznych, jak i zewnętrznych, ale rzadko są to te same produkty. Nakładki na zewnątrz stosowane są przede wszystkim po to, by zminimalizować ryzyko upadku ze śliskich schodów. Natomiast nakładki do stosowania wewnątrz nierzadko pełnią funkcję dekoracyjną, chronią też drewnianą powierzchnię przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Nakładki na schody zewnętrzne

Schody zewnętrzne wykonuje się zarówno z betonu, drewna, jak i metalu, ale najpopularniejszym rozwiązaniem są schody żelbetonowe pokryte płytkami ceramicznymi. Takie schody spotykamy przed urzędami, kościołami czy szkołami. Są trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości, ale w okresie zimowym potrafią być naprawdę śliskie. Oczywiście zastosowanie odpowiednich płytek o antypoślizgowych właściwościach może rozwiązać lub przynajmniej zminimalizować problem, ale dla większego komfortu i bezpieczeństwa stosuje się dodatkowe zabezpieczenia w postaci gumowych nakładek.

Gumowe nakładki na schody

Jakie nakładki na schody zewnętrzne będą najlepsze? Takie, które dobrze przylegają do stopni i nie przesuwają się podczas chodzenia. Takie, które mają matową powierzchnię, odpowiednie otwory, rowki czy wgłębienia, które minimalizują ryzyko poślizgu. Poza tym nakładki na schody powinny być odporne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, a szczególnie mrozu. Dobrej jakości nakładki gumowe z powodzeniem przetrwają kilka sezonów.

Jakie nakładki na schody wewnętrzne?

Wiele zależy od tego, czy mamy do czynienia ze schodami drewnianymi, schodami betonowymi czy też schodami marmurowymi. Jeśli w domu znajdują się nieobrobione schody betonowe i zależy nam na całkowitym zasłonięciu betonu, najlepszy będzie chodnik, który przymocowuje się na całej długości schodów. W przypadku schodów pokrytych kamieniem, granitem czy marmurem oraz schodów obłożonych płytkami ceramicznymi, nakładki stosuje się rzadko, najczęściej okresowo, np. wtedy, gdy korzystania ze schodów uczą się małe dzieci.

Nakładki na drewniane stopnie

Nakładki na schody najbardziej przydatne są w przypadku stopni drewnianych. Do tej kategorii zaliczmy zarówno schody w całości wykonane z drewna, schody modułowe, jak i schody żelbetonowe pokryte drewnem. Na drewniane stopnie nakłada się nakładki dywanowe, które są nie tylko estetyczne, ale i pełnią funkcję ochronną. Nakładki dywanowe dobrze chronią drewnianą powierzchnię przed uszkodzeniami, ale mogą być wykorzystywane również wtedy, gdy uszkodzenia już powstały i chcemy je zasłonić. Czyszczenie i ponowne malowanie schodów z drewna to proces dość czasochłonny, dlatego nie można przeprowadzić go w dowolnym momencie. Zwykle domownicy czekają z tym do sezonu wiosenno-letniego, do urlopu, a wcześniej zasłaniają uszkodzenia, stosując estetyczne nakładki.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
RELATED ARTICLES

Most Popular