Najnowocześniejsze, technologicznie zaawansowane skanery 3D są dziś stosowane przede wszystkim w inżynierii, a także w projektowaniu przemysłowym, czy w produkcji. Zdolność skanerów 3D prowadzi po pierwsze do szybkiego, a poza tym niebywale precyzyjnego rejestrowania wymaganych danych, usprawniając pracę w tych dziedzinach. Bez tych urządzeń pomiary nadal wykonywano by ręcznie, metodami przestarzałymi, nie tylko kosztownymi, ale też czasochłonnymi. Skanowanie 3D zwiększa produktywność, przyspiesza pracę i co ważne – pomaga uniknąć kosztownych błędów.
Gdzie stosuje się skanowanie 3D?
Skanery 3D to urządzenia, które są w stanie uchwycić kształt, rozmiar i teksturę powierzchni skanowanego obiektu dzięki technologii rentgenowskiej, laserowej czy świetlnej. Skanowanie 3D znajduje zastosowanie przede wszystkim w przemyśle. Może być ono wykorzystywane już na etapie przedprodukcyjnym, a także w procesach wytwarzania. W procesie produkcyjnym zastosowaniem skanowania 3D jest kontrola jakości wytwarzanych towarów. Metoda ta sprawdza się zwłaszcza w przypadku tak dużych produktów jak na przykład samoloty czy statki. Skanowanie 3D jest wówczas jedyną naprawdę skuteczną metodą sprawdzania parametrów gotowego przedmiotu. Skanery 3D są obecnie wykorzystywane głównie w branży lotniczej, motoryzacyjnej, a także medycznej. Dzięki skanowaniu 3D można skontrolować jakość końcowego produktu, jak również poszczególnych elementów wchodzących w jego skład, a także jakość samego sprzętu używanego do produkcji, czyli samych maszyn i form.
Nowe metody produkcji
Dzięki skanowaniu 3D możemy również rejestrować zmiany jakie zachodzą w narzędziach używanych na hali produkcyjnej. Aby uzyskać ostateczny pożądany wygląd i wykończenie, bardzo często oprzyrządowanie jest dostrajane ręcznie. Dzięki zastosowaniu skanowania 3D wszelkie ręczne modyfikacje można przenieść na komputer, i w ten sposób zagwarantować idealne dopasowanie wszystkich wyprodukowanych elementów.
Skanowania 3D można także użyć do analizy zużycia narzędzi podczas produkcji, jak również do przewidywania, a także eliminowania awarii narzędzi. Natomiast w momencie, kiedy uszkodzenie już ma miejsce, skanowanie 3D pozwala szybko i sprawnie odtworzyć zniszczone narzędzia, przy czym nie ma już konieczności ponownego ich projektowania.
Skanowanie 3D – zastosowanie nie tylko w inżynierii
Podsumowując, skanowanie 3D ma zastosowanie w wielu dziedzinach, między innymi w kontroli jakości, odwzorowaniu obiektów, ich powielaniu, archiwizacji kształtów, odtworzeniu i modernizacji, a także projektowaniu mebli na wymiar, w branży dentystycznej (np. projektowanie protez) i medycynie estetycznej. Jednak to jeszcze nie wszystko, ponieważ skanowanie 3D znajduje także zastosowanie w branży edukacyjnej, a także rozrywkowej, umożliwiając między innymi odwzorowanie postaci, budynków, przedmiotów na potrzeby animacji, filmów oraz gier, budowę symulatorów samolotów i pojazdów, digitalizację zbiorów muzealnych, prezentację przestrzeni w formie wirtualnego spaceru czy tworzenie graficznych modeli 3D do prezentacji wirtualnych.