Strona głównaPoradyJakie drzwi wewnętrzne do łazienki? Poznaj rodzaje i wymagania

Jakie drzwi wewnętrzne do łazienki? Poznaj rodzaje i wymagania

Drzwi wewnętrzne przeznaczone do łazienki różnią się pod kilkoma względami od pozostałych drzwi, które montowane są w mieszkaniu czy domu. Na co należy zwrócić uwagę podczas dokonywania wyboru? Czy do wyboru są różne konfiguracje, opcje, możliwości?

Należy pamiętać, że łazienka to miejsce, w którym panują inne warunki niż w innych pomieszczeniach całego domu czy mieszkania. Jest tu dużo wilgoci i nie bez powodu toaleta musi być odpowiednio wentylowana. W innym wypadku para wodna zacznie skraplać się na ścianach, a co gorsza także na meblach, co po jakimś czasie może negatywnie wpłynąć na ich wygląd. Nie zapominajmy także o tym, że wilgoć prowadzi także do pojawienia się pleśni lub grzyba. Drzwi wewnętrzne do łazienki są jednym z elementów, który odpowiada za poprawną wentylację, eliminując wyżej wymienione konsekwencje braku wentylacji.

W jakie elementy powinny być wyposażone drzwi łazienkowe?

#1 Otwory wentylacyjne

Rodzaje otworów wentylacyjnych są różne. Możemy spotkać się z często stosowanymi tulejkami, które montowane są u dołu skrzydła. Innym rodzajem otworów wentylacyjnych są kratki. To już coraz rzadziej stosowane rozwiązanie, jednak nadal można się z nim spotkać. Obecnie stosuje się estetyczne i elegancko prezentujące się wycięcie u dołu skrzydła. Może ono być w postaci zaokrąglonej lub wykonane pod kątem prostym.

#2 Wielkość drzwi do łazienki

Ta kwestia jest dość precyzyjnie określona w prawie budowlanym. Drzwi do łazienki nie mogą być węższe niż 80 cm, wysokość musi wynosić co najmniej 200 cm. Istotne jest także otwieranie. Skrzydło zawsze powinno się otwierać na zewnątrz.

#3 Rodzaj drzwi do łazienki

Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem drzwi są te tradycyjne, na które składa się ościeżnica oraz skrzydło drzwiowe. Jednak są także inne możliwości zamknięcia łazienki. Wynika to z tego, że w mniejszych mieszkaniach nie zawsze jest miejsce na otwarcie tradycyjnych drzwi. Możemy więc także zdecydować się na drzwi przesuwne lub składane.

RELATED ARTICLES

Most Popular