Strona głównaDom i OgródJaki komin do pieca na pellet?

Jaki komin do pieca na pellet?

Wybór metody ogrzewania budynku to jedna z wielu ważnych decyzji, jakie warto podjąć już na etapie projektowania budynku. Dlaczego? Ponieważ musimy zdecydować, czy w domu będzie potrzebna kotłownia, a jeśli tak, to gdzie stanie piec i w którym miejscu należy wybudować komin. Jeśli chodzi o ogrzewanie pelletem, teoretycznie metoda ta nie wymaga wydzielania osobnej kotłowni, ponieważ pellet nie brudzi i nie wydziela nieprzyjemnych zapachów, dlatego piec może stanąć w dowolnym miejscu. Niemniej większość użytkowników woli ukryć kocioł w miejscu, do którego wchodzą jedynie domownicy i w którym zmieszczą się worki z opałem. W takiej kotłowni oczywiście musi znaleźć się komin. I tu pojawia się pytanie, jaki komin do pieca na pellet wybrać?

Piece na pellet i ich funkcjonalność

W domach jednorodzinnych stosuje się rozmaite metody grzewcze, a jedną z chętniej wybieranych są kotły na biomasę. Spalany w nich pellet jest wysokokaloryczny, czysty i ekologiczny, co sprawia, że obsługa kotłów nie przysparza trudności. Piece te wyposażone są w specjalne pojemniki na pellet z podajnikiem, dzięki czemu piec sam pobiera odpowiednią ilość opału, a domownicy nie muszą pilnować ognia w palenisku. Wystarczy, że raz na kilka dni, a czasem raz na tydzień, uzupełnią pojemnik, wsypując do niego pellet z wygodnych worków. Kotły na biomasę wygodne są również dlatego, że wiele z nich wyposażono w systemy umożliwiające samozapłon. Oznacza to, że piec można zaprogramować w taki sposób, by uruchamiał się samoczynnie, nawet jeśli w danym momencie nikogo nie ma w domu.

Jaki komin do pieca na pellet?

Spalanie niektórych paliw niesie za sobą spore ryzyko zapychania przewodów kominowych. Dużo sadzy i zanieczyszczeń osadza się na wewnętrznych ściankach pieców węglowych oraz takich, w których wykorzystuje się miał i niedostatecznie wysuszone drewno. Pellet nie jest paliwem brudnym, co oznacza, że pomieszczenie, w którym jest składowany, może służyć nawet jako suszarnia na pranie. Jeśli ogrzewamy dobrej jakości pelletem, piec nie kopci i nie wydziela nieprzyjemnych zapachów, nie ma też problemu z zapychaniem podajnika czy zatykaniem przewodów kominowych. Co to oznacza? Jaki komin do pieca na pellet będzie najlepszy? Okazuje się, że nie musi on mieć dużej szerokości. Istnieje jednak kilka warunków, które taki komin powinien spełnić.

Kominy do kotłów na biomasę

Komin do pieca na pellet musi być szczelny, zapobiegać wychładzaniu spalin i zapewniać odpowiedni ciąg w układzie kominowym. Oczywiście warunkiem koniecznym jest też ognioodporność. Prawidłowo zamontowany komin minimalizuje utratę ciepła i ochładzanie gazów spalinowych. To istotne, ponieważ szybkie schładzanie spalin z czasem mogłoby doprowadzić do zmniejszenia światła komina, a co za tym idzie – pogorszenia jakości ogrzewania.

Komin dobiera się bezpośrednio do danego kotła. Producenci kotłów na biomasę informują, jaka jest wartość ciągu kominowego wymagana dla danego kotła. Dla domu jednorodzinnego zazwyczaj wystarcza wkład kominowy o średnicy do 200 milimetrów.

RELATED ARTICLES

Most Popular