Budując dom bądź też stojąc przed koniecznością wymiany dotychczasowego kotła grzewczego, musimy podjąć decyzję odnośnie metody ogrzewania. W tej chwili największą popularnością cieszą się metody ekologiczne. Inwestycja w nie może być częściowo dofinansowana z programu Czyste Powietrze lub funduszy gminnych, co stanowi dodatkową zachętę do inwestowania w nowoczesne źródła ciepła. Jedno z takich źródeł stanowią kotły na biomasę. Oczywiście kotły te kupowane są nie tylko ze względu na ekologię. Równie duże znaczenie mają względy ekonomiczne i to, jaki jest koszt ogrzewania pelletem.
Od czego zależy koszt ogrzewania domu?
Przede wszystkim od tego, jak duży jest to dom, w jaki sposób wykonano izolację i ocieplenie. Na pewno znacznie łatwiej jest ogrzać budynek nowy, przygotowany w taki sposób, by nie uciekało z niego ciepło, aniżeli stary dom, w którym znajdują się nieszczelne okna i drzwi, a izolacja ścian i stropu pozostawia wiele do życzenia. Oczywiście na koszt ogrzewania budynku wpływa również to, czy dobrano piec o odpowiedniej mocy. W domu nie można zamontować dowolnego kotła grzewczego, a taki, który zdaniem producenta bez trudu poradzi sobie z ogrzaniem określonej powierzchni.
Tani materiał opałowy?
Koszt ogrzewania budynku uzależniony jest również od tego, ile kosztuje tona opału. Stosunkowo tanim materiałem opałowym jest węgiel kamienny, ale z uwagi na to, że spalanie węgla wpływa negatywnie na jakość powietrza, poza tym korzystanie z pieców węglowych nie jest szczególnie wygodne, węgiel stopniowo traci popularność. Wypierają go inne metody ogrzewania, w tym ogrzewanie ekogroszkiem i pelletem. Jaki jest koszt ogrzewania pelletem? Wiele zależy od tego, jakiej jakości opał wykorzystujemy w przydomowej kotłowni.
Jaki jest koszt ogrzewania pelletem?
Koszt ogrzewania pelletem należy porównać z kosztami ogrzewania ekogroszkiem. Te dwie metody bardzo często umieszcza się w jednym zestawieniu, jako że obie cieszą się w tej chwili dużą popularnością. Pellet i ekogroszek mają podobną kaloryczność i dostępne są w zbliżonych cenach. Nieco lepiej cenowo wypada ekogroszek, ale to nie znaczy, że koszt ogrzewania pelletem jest wyższy. Jeśli korzystamy z dobrej jakości pelletu, charakteryzującego się wysoką kalorycznością, niską zawartością popiołu i optymalną wilgotnością, na ogrzewanie wydamy mniej, aniżeli w sytuacji, gdybyśmy zdecydowali się na kiepskiej jakości ekogroszek.
Koszt ogrzewania pelletem nie jest wysoki, a z uwagi na szereg innych zalet, pellet cieszy się w tej chwili naprawdę dużym zainteresowaniem. Decydując się na tę metodę ogrzewania, przestajemy martwić się o działanie kotła grzewczego, o codzienne rozpalanie w piecu, pilnowanie ognia, o dym i sadze. Kotły na biomasę są czyste i działają niemal bezobsługowo, co sprawia, że są w stanie sprostać wymaganiom nawet najbardziej wymagających użytkowników.