Strona głównaBiznesJak zrobić uprawnienia hydraulika?

Jak zrobić uprawnienia hydraulika?

Niektóre drobne awarie hydrauliczne jesteśmy w stanie usunąć we własnym zakresie bądź też korzystając z pomocy zaprzyjaźnionej „złotej rączki”. Są jednak sytuacje, w których niezbędne okazuje się skorzystanie z usług wykwalifikowanego hydraulika. Hydraulik z uprawnieniami nie może narzekać na brak zleceń, zwłaszcza jeśli chętnie podejmuje pracę zarówno w starym budownictwie, jak i w nowych obiektach, gdzie wykonuje się nowoczesne instalacje grzewcze, wodne i kanalizacyjne. Jak zrobić uprawnienia hydraulika, by móc skutecznie wykonywać ten zawód?

Wykształcenie hydraulika

Mogłoby się wydawać, że pracę hydraulika może wykonywać każdy, kto ma o tym jakieś pojęcie. Wiedzę i doświadczenie można zdobyć pracując jako pomocnik hydraulika, a więc żadne specjalne szkoły czy kursy nie są do tego potrzebne. To nie do końca jest prawdą. W codziennej pracy hydraulikowi na pewno pomoże wiedza zdobyta w szkole średniej o profilu technicznym. Po ukończeniu szkoły średniej należy zapisać się na kurs zawodowy, jednocześnie rozpoczynając praktykę w firmie hydraulicznej czy instalatorskiej.

Hydraulik zawodem rzemieślniczym?

Być może niektórzy będą tym zaskoczeni, ale hydraulik, a dokładnie monter sieci, instalacji i urządzeń sanitarnych, jest zaliczany do zawodów rzemieślniczych. Oznacza to, że osoba wykonująca taki zawód, może ubiegać się o tytuł czeladnika, a następnie mistrza. Tytuł czeladnika potwierdza zdobycie umiejętności praktycznych oraz teoretycznych w zawodzie rzemieślniczym. W przypadku hydraulika kursy wyuczające, przygotowujące do egzaminu i uzyskania tytułu zawodowego czeladnika, trwają zwykle 450 godzin.

Czy hydraulik musi posiadać uprawnienia?

Hydraulik nie tylko naprawia krany, łączy ze sobą rury czy wykonuje biały montaż w łazience, ale zajmuje się wykonywaniem instalacji wodnych i grzewczych wyposażonych z zaawansowane układy i urządzenia, co wymaga wiedzy technicznej i znajomości przepisów. Dlatego hydraulik musi umieć odczytywać dokumentację techniczną projektu oraz posiadać uprawnienia do obsługiwania urządzeń ciśnieniowych, uprawnienia spawalnicze czy uprawnienia gazowe. 

Jak zrobić uprawnienia hydraulika?

Aby zdobyć uprawnienia hydraulika niezbędne do wykonywania złożonych zadań, warto zgłosić się do instytutu kształcenia zawodowego i zapisać na oferowane tam kursy. Pod uwagę warto wziąć kurs Napełnianie i obsługa urządzeń ciśnieniowych, który kończy się wydaniem uprawnień przez Urząd Dozoru Technicznego.

Jeśli hydraulik nie chce zajmować się wyłącznie instalacjami wodnymi i kanalizacyjnymi, a podjąć pracę w firmie instalatorskiej, która wykonuje również instalacje gazowe, wentylacyjne czy montuje pompy ciepła, powinien ukończyć kolejne kursy zawodowe. Najważniejsze będą kurs zawodowy umożliwiający zdobycie uprawnień cieplnych G2 oraz kurs zawodowy umożliwiający zdobycie uprawnień gazowych G3.

RELATED ARTICLES

Most Popular