Każdy elektronik widział płytkę wykonaną w profesjonalnej fabryce PCB. Ale dla osoby, która nie ma wiele wspólnego z branżą elektroniczną, wygląd i działanie obwodów drukowanych stanowi pewną zagadkę. Tymczasem znajdują się one w niemal każdym urządzeniu elektronicznym. Warto przynajmniej wiedzieć, jak wygląda płytka PCB.
Płytki PCB tworzone w fabryce
Z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na sprzęt elektroniczny, pojawiła się konieczność otwarcia firm, które będą zajmowały się produkcją płytek drukowanych na zamówienie. Dziś działa wiele fabryk, które projektują i wykonują płytki drukowane dla producentów elektroniki. Nie chodzi jedynie o najbardziej popularne modele płytek, ale również produkty składające się z kilkunastu,
a nawet kilkudziesięciu warstw i wykonane na rzadziej stosowanych podłożach. Oznacza to, że profesjonalna fabryka PCB współpracuje zarówno z producentami elektroniki domowej,
jak i zaawansowanego sprzętu do zastosowań specjalnych.
Powstawanie płytki drukowanej w warunkach domowych
Elektronicy, a także pasjonaci elektroniki, którzy nie zajmują się nią zawodowo, są w stanie przygotować płytkę drukowaną w warunkach domowych. Oczywiście dotyczy to przede wszystkim prostych płytek i nieskomplikowanych układów. Jak wygląda płytka PCB wykonana w domu? Na pewno różni się nieco od produktów wykonywanych w profesjonalnej fabryce. Być może nie jest perfekcyjnie docięta i idealnie zmontowana, ale nadal dobrze spełnia swoją funkcję.
Jak wygląda płytka PCB?
Na to, jak wygląda gotowa płytka drukowana, wpływa wiele czynników, począwszy od rodzaju laminatu, wielkości i grubości płytki, poprzez metodę montażu, skończywszy na użytych środkach utwardzających. Laminat nazywany jest często elementem bazowym, bo to on stanowi podstawę dla budowy płytki elektronicznej. Jako laminat najczęściej wykorzystuje się żywice epoksydowe, rzadziej specjalny gruby papier, aluminium czy polimery syntetyczne. Wymienione materiały mają różne właściwości, co sprawia że każdy z nich nadaje się do nieco innych zastosowań.
Proces tworzenia płytki drukowanej
Proces produkcji płytki drukowanej jest złożony i wymaga przeprowadzenia wielu operacji obróbkowych. Duże znaczenie przypisuje się obróbce mechanicznej, która wpływa na to, jak wygląda płytka PCB i jaką ma trwałość. Cięcie, wiercenie i separowanie idzie w parze z obróbką chemiczną. Tutaj wyróżniamy takie zabiegi, jak trawienie, metalizacja, cynowanie czy nakładanie soldermaski. Obróbka mechaniczna i chemiczna to nadal nie wszystko – równie ważna jest kontrola elektroniczna i optyczna powstających płytek.
Mimo że proces tworzenia płytki drukowanej wydaje się pracochłonny i skomplikowany, fabryka PCB, dzięki wysokiemu poziomowi automatyzacji, realizuje zlecenia bardzo szybko. Dla producentów elektroniki ważne jest, by otrzymali gotowe płytki na czas. Im szybciej mogą wykorzystać wysokiej jakości płytki do montażu podzespołów elektronicznych, tym większa szansa na realizacje planów sprzedaży elektroniki i uzyskanie satysfakcjonujących przychodów.