Strona głównaDom i OgródJak wybrać schody na poddasze?

Jak wybrać schody na poddasze?

Trendy w budownictwie nie zmieniają się tak często, jak w przypadku branży modowej, niemniej raz na kilka lat można dostrzec wyraźną tendencję do stawiania budynków w określonym stylu i wykańczania ich określonymi materiałami. Jeśli chodzi o budynki jednorodzinne, w tej chwili przeważają domki parterowe z poddaszem użytkowym, kryte dachówką lub blachodachówką w kolorze grafitowym. Czy wybór schodów na poddasze zaadaptowane do celów mieszkalnych różni się od zakupu schodów na poddasze nieużytkowe? Jak wybrać schody na poddasze?

Wygodny dostęp na poddasze

Terminem poddasze określa się pomieszczenie (lub pomieszczenia) znajdujące się nad stropem budynku, bezpośrednio pod dachem. Może to być przestrzeń w żaden sposób nieograniczona, jak i podzielona na mniejsze części za pomocą ścian murowanych lub zbudowanych ze stelaży i płyt kartonowo-gipsowych. Wszystko zależy od tego, do czego zamierzamy poddasze wykorzystywać. Jeśli poddasze ma być użytkowane w ten sam sposób, jak pomieszczenia znajdujące się niżej, czyli traktowane jako część mieszkalna, zapewnienie wygodnego dostępu w postaci stabilnych, odpowiednio szerokich i niezbyt stromych schodów jest koniecznością. Mogą to być zarówno schody żelbetonowe, drewniane, jak i modułowe (z drewna i metalu), proste i zabiegowe, z podstopnicami lub bez.

A co w sytuacji, gdy poddasze nie zostało zaadaptowane do celów mieszkalnych i jest po prostu strychem, służącym do przechowywania nieużywanych przedmiotów? W takiej sytuacji w zupełności wystarczą klasyczne schody strychowe. Montaż schodów z klapą zawierającą grubą warstwę izolacji jest konieczny, jeśli poddasze nie jest ocieplone ani ogrzewane. Izolacja zapobiegnie utratom ciepła w budynku.

Jak wybrać schody na poddasze?

Wspomniane wyżej klasyczne schody strychowe złożone są z trzech lub czterech modułów, które składają się w harmonijkę i układają poziomo na izolowanej klapie. Następnie całość podnoszona jest do góry, gdzie następuje zamknięcie wyłazu strychowego. W dolnym pomieszczeniu widoczna jest jedynie umieszczona w suficie klapa, ale jeśli wybierzemy klapę w kolorze białym, stanie się niemal niezauważalna.

Kolorystyka schodów strychowych nie jest szczególnie istotna, choć w niektórych przypadkach warto wziąć ją pod uwagę. A co w takim razie jest najważniejsze? Z pewnością wymiary produktu. Aby dobrać odpowiednie schody strychowe, należy sprawdzić wymiary otworu w suficie i zmierzyć wysokość pomieszczenia. Niemniej ważny jest wymiar poziomy, ponieważ musimy sprawdzić, czy w danym pomieszczeniu da się rozłożyć schody o wymaganej wysokości. Schody na poddasze muszą się swobodnie otwierać – stopnie nie mogą nachodzić na ściany, grzejniki czy meble.

Schody na poddasze – gdzie kupić?

Schody strychowe można nabyć w dużych sklepach budowlanych, można też zamówić u stolarza. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak zakup takich schodów prosto od producenta. Wówczas zyskamy możliwość wyboru najlepszych schodów spośród wielu dostępnych produktów, a nierzadko również dopasowania wymiarów czy kolorystyki do własnych potrzeb.

RELATED ARTICLES

Most Popular