Zdecydowana większość kominków spotykanych w polskich domach stanowi dodatkowe źródło ciepła. Oznacza to, że za ogrzanie domu odpowiada inne urządzenie, natomiast kominek uruchamiany jest sporadycznie. Nieco inaczej wygląda to w przypadku kominka z systemem rozprowadzania gorącego powietrza. Nierzadko jest to kominek z płaszczem wodnym, który ogrzewa nie tylko powietrze, ale i wodę użytkową.
Jaką funkcję pełni kominek?
W zależności od wyboru urządzenia, kominek może pełnić kilka różnych funkcji. Dla części użytkowników najważniejsza jest funkcja dekoracyjna. Kominek w salonie dobrze wygląda, podkreśla charakter wnętrza i zdecydowanie podnosi estetykę pomieszczenia. Natomiast wieczorem tworzy bardzo przyjemną, rodzinną atmosferę i idealne warunki do swobodnego wypoczynku.
Mówiąc o estetycznej funkcji kominka, nie należy zapominać, że jest to urządzenie grzewcze. Jego zadanie polega nie tylko na ozdabianiu pomieszczeń, ale przede wszystkim dostarczaniu do nich odpowiedniej ilości ciepła. Kominek może wspomóc pracę kotła grzewczego, zwłaszcza wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spada grubo powyżej zera. Przydaje się też wtedy, gdy nie chcemy podnosić temperatury w całym domu, a jedynie w tym pomieszczeniu, w którym spędzamy najwięcej czasu w zimowe wieczory.
Czy kominek może ogrzać cały budynek?
Tak, ale pod warunkiem, że właściwie dobierzemy moc urządzenia i zadbamy o instalację systemu dystrybucji gorącego powietrza. Taki system rozprowadza ogrzane powietrze za pomocą specjalnych przewodów, a następnie wdmuchuje je do poszczególnych pomieszczeń przez otwór znajdujący się (najczęściej) w suficie. Warto jednak dodać, że taki system najlepiej sprawdza się w przypadku niewielkich domów parterowych.
Innym rozwiązaniem jest kominek z płaszczem wodnym. Urządzenie to nie tylko oddaje ciepło bezpośrednio do pomieszczenia, w którym się znajduje, ale za pomocą specjalnego płaszcza ogrzewa również wodę. Woda trafia do grzejników, co oznacza, że system ten działa na takiej samej zasadzie, jak w przypadku tradycyjnych kotłów centralnego ogrzewania. Podobnie jak one, kominki wodne umożliwiają ogrzanie wody użytkowej, wykorzystywanej do prania ręcznego, zmywania naczyń czy kąpieli.
Kominek z płaszczem wodnym – jak wybrać?
Jeśli podjęliśmy decyzję, że w naszym domu stanie kominek z płaszczem wodnym, nie pozostaje nic innego, jak wybór odpowiedniego urządzenia. Przed podjęciem decyzji zakupowej należy oszacować bądź wyliczyć zapotrzebowanie na ciepło naszego budynku. Służą do tego specjalne wzory. Zaleca się dokonanie wyliczeń we własnym zakresie, nawet jeśli ostateczna decyzja zostanie podjęta we współpracy z firmą instalatorską. Nie zaleca się natomiast kupowania wkładów kominkowych o zbyt dużej mocy, jak i wybierania kominka pod wpływem emocji, ze względu na jego efektowny wygląd. W przypadku wkładów z płaszczem wodnym funkcja użytkowa powinna dominować bądź przynajmniej znajdować się na równi z funkcją estetyczną.