Strona głównaBiznesJak wybrać kancelarię adwokacką?

Jak wybrać kancelarię adwokacką?

Większość problemów rodzinnych, problemów w miejscu pracy, czy też związanych z zakupem towarów i usług, przy odrobinie dobrej woli obu stron konfliktu, jesteśmy w stanie rozwiązać bez pomocy prawnika. Zdarza się jednak, że pomoc prawna jest niezbędna, a wówczas stoimy przez koniecznością wyboru odpowiedniej kancelarii. Jak wybrać kancelarię adwokacką?

Kancelarie adwokackie w najbliższej okolicy

Szukając fachowej pomocy prawnej, zazwyczaj pierwsze kroki kierujemy do adwokatów i radców prawnych znajdujących się z najbliższej okolicy. Nie ma nic niewłaściwego w takim postępowaniu, zwłaszcza jeśli należymy do osób, które preferują kontakt osobisty i wszelkie sprawy wolą omówić podczas spotkań w cztery oczy. To jeszcze nie oznacza, że zawsze musimy wybrać tę kancelarię, która znajduje się najbliżej miejsca zamieszkania. Pod uwagę warto wziąć kilka, również te usytuowane nieco dalej, zapoznać się z ich ofertą, poczytać opinie zamieszczone w sieci. Przykładowo dla osoby zamieszkującej w określonej dzielnicy Łodzi dobrym wyborem może okazać się kancelaria adwokacka Łódź zlokalizowana w drugim krańcu miasta. Czasem lepiej wyjść ze swojej strefy komfortu i wybrać kancelarię, która mieści się dalej, ale będzie to korzystne dla prowadzonej sprawy.

Jak wybrać kancelarię adwokacką? Rejestr adwokatów

Chociaż nie brzmi to zbyt dobrze, w branży prawniczej również zdarzają się osoby, które próbują oszukiwać i podawać się za kogoś, kim nie są. Najczęściej dotyczy to pojedynczych osób, którym udało się ukończyć pięcioletnie studia prawnicze, ale nie udało się ukończyć aplikacji. Takie osoby mogą prowadzić kancelarię prawną, ale nigdy nie będzie to kancelaria adwokacka. Klienci powinni być wyczuleni na taką ewentualność. Nie zaszkodzi, jeśli dokładnie sprawdzą osobę, z którą zamierzają współpracować. Jak to zrobić? Przede wszystkim warto zajrzeć do rejestru adwokatów. Właśnie tam znajdują się wszyscy wykształceni i doświadczeni prawnicy, którzy zdali egzamin na zakończenie aplikacji adwokackiej.

Krajowy Rejestr Adwokatów i Aplikantów Adwokackich to ogólnopolska, oficjalna baza danych, w której w prosty sposób możemy wyszukać adwokata według nazwiska, dziedziny prawa bądź miejscowości, w której prowadzi kancelarię. To na odstawie tych informacji uzyskujemy potwierdzenie, że dana osoba jest adwokatem i czynnie wykonuje swój zawód.

Kancelaria adwokacka – zakres działalności, oferta

W odpowiedzi na pytanie, jak wybrać kancelarię adwokacką, warto wspomnieć, że nie każda kancelaria zajmuje się problemami prawnymi z każdej dziedziny prawa. Niektórzy adwokaci specjalizują się w określonych gałęziach prawa i niechętnie podejmują się spraw wybiegających poza ten zakres. Dlatego też, zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej kancelarii, warto dokładnie zapoznać się z jej ofertą, sprawdzić czym się zajmuje, jakiego rodzaju sprawy prowadzi. Może być też tak, że w kancelarii działa kilku adwokatów, przy czym każdy z nich zajmuje się nieco innymi problemami prawnymi. Wówczas uzyskamy pomoc w interesującej nas dziedzinie, ale pod warunkiem, że uda nam się dostać do adwokata specjalizującego się w danej dziedzinie prawa.

RELATED ARTICLES

Most Popular