Jak się okazuje ułożenie paneli podłogowych często zaliczane jest od tych najprostszych prac związanych z remontem lub wykończeniem mieszkania. Stosując się do zasad, wskazówek i zaleceń producent powinna się to nam udać. Korzyść w postaci ułożonej własnoręcznie podłogi przełoży się na optymalizację wydatków, a także satysfakcję. Dobrze ułożone panele będą służyć nawet kilkadziesiąt lat. Jak zrobić to dobrze?
Dlaczego warto zdecydować się na panele podłogowe?
Przede wszystkim warto zauważyć, że obecna oferta rynkowa prezentuje wielką gamę wzorów, które niezwykle wiernie odwzorowują naturalne usłojenie. Zatem taka podłoga będzie się bardzo dobrze prezentować. Kolejną zaletą paneli podłogowych jest ich wytrzymałość. Dzisiaj panele podłogowe możemy położyć nawet w łazience. Musimy jedynie pamiętać, by wybrać odpowiedni model, o podwyższonej odporności na wilgoć.
Zaplanuj swoje prace – zobacz od czego zacząć montaż
Zanim podejmiesz się prac montażowych, pamiętaj o tym, by panele pozostawić w miejscu, w którym będą montowane nawet na parę dni. Powinny się one odpowiednio zaaklimatyzować przed ich położeniem. Kolejną kwestią jest ustalenie kierunku układania paneli. Przyjęło się, że panele kładzie się prostopadle do okna, by wpadające światło nie eksponowało nadmiernie ich łączeń. Jednak dzisiaj dostępne są na rynku modele z pięknie wykonanymi v-fugami, które dodają panelom uroku. Zatem ten argument nie musi być koniecznie brany pod uwagę i z powodzeniem możemy kłaść panele z fugą równolegle do ścian, co też optycznie poszerzy wąski pokój.
Nie da się poprawnie położyć paneli bez precyzyjnego zdjęcia pomiarów. Należy więc dokładnie wyliczyć ile rzędów desek położymy w danym pomieszczeniu i nie zapomnijmy o zmierzeniu ostatniego z rzędów. Nie może mieć on mniej niż 5 cm. Jeśli tak się stanie powinniśmy przyciąć odpowiednio pierwszy rząd.
Zdjęcie pomiarów musi obejmować także pozostawienie szczeliny, tzw. dylatacji, pozostawionej pomiędzy ścianą a panelami. Panele produkowane są z drewnopochodnych materiałów, w związku z czym pracują przy zmianach temperatur. Nie pozostawienie dylatacji może skutkować wybrzuszanie się podłogi. Szerokość szczeliny powinna mieścić się w przedziale od 10 do 20 mm. Większe wartości warto zastosować przy pomieszczeniach powyżej 40 m2.
Jakie narzędzie są niezbędne do położenia paneli podłogowych?
Wprawdzie po ułożeniu podłogi to właśnie panele będą jednym z najistotniejszych punktów wystroju wnętrza, to jednak przy samym układaniu będziemy potrzebowali kilku cennych akcesoriów i narzędzi. Niezbędny okaże się także zakup odpowiedniej folii paraizolacyjnej oraz podkładu. Lista przedmiotów, których będziemy potrzebować podczas kładzenia paneli jest jednak znacznie dłuższa. Czego będziemy potrzebować:
- listwy przypodłogowe i progowe,
- wyrzynarka lub gilotyna do przycinania paneli,
- kliny dystansowe do ściśnięcia paneli i wykonania dylatacji,
- gumowy młotek i klocek z drewna,
- kołki montażowe,
- taśma klejąca.