Klamki do drzwi to niezbędny element wyposażenia każdego domu, a mimo to zazwyczaj uważany za najmniej istotny i pozostawiany na sam koniec. Ich głównym zadaniem jest otwieranie i zamykanie drzwi, a dodatkowo pełnią też często dodatek wizualny. Dlatego też ich wybór powinien być dobrze przemyślany, a klamki powinny spełniać kilka istotnych cech. Przede wszystkim powinny być wysokiej jakości, co zapewni im trwałość i odporność na wiele czynników, a także być dopasowane do stylu naszego domu. Poszukując klamek do drzwi, najlepiej zakupić je w sklepie, w którym oprócz klamek znajdziemy całe drzwi wraz z okuciem. Dzięki temu wszystkie elementy będą do siebie pasować i pięknie dopełnią całości.
Jakie wybrać klamki do drzwi wewnętrznych oraz drzwi zewnętrznych?
Klamki do drzwi, tak jak każdy inny produkt, są dostępne w ogromnej ofercie różnych wariantów: wzorów, kolorów czy materiałów, z których są wykonane. Klamki drzwiowe produkuje się np. z materiałów, takich jak mosiądz, aluminium, nikiel antyczny czy stal nierdzewna. Klamki do drzwi wewnętrznych są używane kilkanaście razy dziennie, w związku z czym powinny cechować się trwałością, a także być dopasowane do całej aranżacji wnętrza, np. w mieszkaniu w stylu glamour można zastosować klamki z kryształowymi elementami, zaś w przypadku nowoczesnych wnętrz można zdecydować się na klamki o geometrycznych kształtach z matowym wykończeniem. Szczególnie istotna jest trwałość w przypadku klamki do łazienki. W pomieszczeniu tym panują szczególne warunki, dlatego ważne jest, aby klamka nie zaczęła np. rdzewieć. W przypadku drzwi zewnętrznych klamki powinny być odporne na warunki atmosferyczne oraz zapewniać nam bezpieczeństwo.
Co to jest szyld oraz rozstaw klamki?
Na początek trzeba zrozumieć, że klamka do drzwi to nie element, za który chwytamy i naciskamy, aby otworzyć drzwi, a jedynie część całego mechanizmu. W mechanizmie tym wyróżniamy dwa rodzaje zamków – z otworem, do którego wkładamy klucz i przekręcamy, lub tylko pokrętło, najczęściej kupowane do drzwi łazienkowych. Między środkiem otworu na klucz, lub też środkiem pokrętła, a środkiem otworu na rękojeść klamki istnieje odległość, którą nazywamy rozstawem. W Polsce ta odległość to najczęściej 72, 90 lub 92 mm. Z kolei rozety do drzwi, lub inaczej szyldy klamki, to po prostu obudowa zewnętrzna. Tutaj wyróżniamy szyldy długie, np. z otworem lub bez otworu na klucz, oraz szyldy krótkie, najczęściej w postaci szyldu dolnego dzielonego.