Strona głównaDom i OgródEkogroszek czy pellet? Które z tych paliw jest lepsze i dlaczego?

Ekogroszek czy pellet? Które z tych paliw jest lepsze i dlaczego?

W niektórych przydomowych kotłowniach nadal znajdują się tradycyjne piece węglowe, w których można palić zarówno węglem, miałem węglowym, jak i drewnem. Niestety użytkowanie takich kotłów nie jest zbyt wygodne, ponieważ oznacza konieczność pilnowania ognia i regularnego dorzucania opału do paleniska. Poza tym w takiej kotłowni przez co trudno utrzymać porządek, trudno też oczekiwać, że spalanie jak najtańszego opału pozostanie bez wpływu na jakość powietrza. Z tego powodu tradycyjne piece węglowe stopniowo wypierane są przez kotły na ekogroszek i kotły na biomasę. Które rozwiązanie jest lepsze – ekogroszek czy pellet?

Co to jest ekogroszek?

Ekogroszek to specjalnie wyselekcjonowany, drobny węgiel, który z założenia ma służyć do ekologicznego ogrzewania domów jednorodzinnych, choć nie tylko. W porównaniu do węgla kamiennego, ekogroszek został oczyszczony z wielu szkodliwych substancji i wzbogacony o inne w taki sposób, by osiągnąć jak najwyższą kaloryczność.

Ogrzewanie ekogroszekiem cieszy się w tej chwili sporym zainteresowaniem. Chodzi tu zarówno o aspekt ekonomiczny, jak i ekologoiczny, ale również o to, że piece na ekogroszek są łatwe w obsłudze i niewymagające. Ekogroszek można kupić we workach, co znacznie ułatwia transport i przechowywanie tego opału.

Co to jest pellet?

Pellet to paliwo powstałe ze sprasowanych pod wysokim ciśnieniem odpadów drzewnych (pellet drzewny), słomy zbóż czy nasion słonecznika. Oznacza to, że jest produktem pochodzenia naturalnego i odnawialnym. Nawet jeśli zetniemy drzewo, słomę czy słonecznik, możemy posadzić/posiać nowe rośliny – taki proces można powtarzać w nieskończoność, a przynajmniej do momentu, gdy pozwalają na to warunki glebowe w danej okolicy.

Sprasowana masa powstaje wyłącznie z pozyskanych surowców naturalnych, nie dodaje się do niej żadnych chemicznych ulepszaczy. Odpady drzewne są wolne od zanieczyszczeń i udziału szkodliwych substancji, czego trudno oczekiwać od węgla. W dość łatwy sposób wytwarza się z nich granulat, który następnie trafia do foliowych worków. Transport i przechowywanie pelletu nie sprawiają użytkownikom żadnych problemów, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że pellet jest paliwem bardzo czystym.

Ekogroszek czy pellet? Co wybrać?

W temacie ekogroszek czy pellet powiedziano już wiele, ponieważ te dwa paliwa konkurują ze sobą od wielu lat. Dziś wiemy, że lepszą opcją jest pellet, mimo że jego kaloryczność jest porównywalna z kalorycznością węgla typu ekogroszek. Obsługa kotłów na te paliwa również jest bardzo podobna, a to za sprawą wbudowanego podajnika i sterowników. Zatem na czym polega różnica i dlaczego pellet jest lepszą opcją? Przede wszystkim chodzi o to, że węgiel, choćby dokładnie oczyszczony, nadal pozostaje węglem, co oznacza, że jego spalanie nie pozostaje bez wpływu na środowisko naturalne. Tymczasem w wyniku spalania pelletu nie powstaje dwutlenek węgla, a emisja innych szkodliwych substancji jest ograniczona do minimum. Poza tym pellet jest paliwem na tyle czystym, że obok kotła na biomasę swobodnie możemy wieszać pranie. Tymczasem ekogroszek pozostawia ciemny osad.

RELATED ARTICLES

Most Popular