Strona głównaBiznesDotacje unijne – oferta dla przedsiębiorców

Dotacje unijne – oferta dla przedsiębiorców

Państwa członkowskie Unii Europejskiej zobowiązane są do przejrzystego wydatkowania środków publicznych. Chodzi tu zwłaszcza o środki przekazywane z budżetu unijnego, które najczęściej stanowią formę bezzwrotnego wsparcia dla realizowanych projektów. Dotacje unijne trafiają do instytucji kultury, do rolników, podmiotów działających w kwestii ochrony środowiska, jak również do przedsiębiorców.

Środki na rozwój firmy

Formalności związane z otwarciem firmy w poszczególnych państwach Wspólnoty Europejskiej nie zawsze wyglądają tak samo. Są kraje, gdzie otwarcie firmy odbywa się bardzo szybko i nie wiąże się z żadną skomplikowaną procedurą, a są i takie, gdzie wymagane jest spełnienie wielu warunków, co zajmuje tygodnie, jeśli nie miesiące.

Wiele mówi się na temat tego, jak prostą czynnością jest otwarcie i prowadzenie firmy w Wielkiej Brytanii. Rzeczywiście firmę w UK można otworzyć nawet w ciągu jednego dnia, ale w tej chwili pisanie o Anglii w kontekście dotacji unijnych nie ma już większego sensu… Otwarcie firmy w Polsce, zwłaszcza jeśli mowa o jednoosobowej działalności gospodarczej, również nie jest szczególnie skomplikowane, ale jeśli chcemy starać się o dotacje unijne, musimy spełnić kilka warunków. Dofinansowanie do działalności nie przysługuje każdemu, kto po taką dotację się zgłosi. Księgowy dokładnie wyjaśni, jak przygotować wniosek, sporządzić plan biznesowy, co opłacić, w jakiej wysokości zgromadzić wkład własny.

Dotacje unijne – fundusze dla firm

Środki na dofinansowanie działalności można pozyskać z programów rządowych, z instytucji finansowych oferujących kredyty na preferencyjnych warunkach, czy też właśnie z dotacji unijnych. Te ostatnie cieszą się największą popularnością.

Dotacje unijne na otwarcie firmy i rozpoczęcie działalności gospodarczej otrzymują przede wszystkim ludzie młodzi, nierzadko dopiero wchodzący na ścieżkę zawodową. Osoby te nierzadko mają problem ze znalezieniem satysfakcjonującej pracy. Mają natomiast dobre pomysły, których nie są w stanie zrealizować ze względu na brak środków finansowych. Unia Europejska wychodzi naprzeciw oczekiwaniom takich osób, oferując formy finansowania, dzięki którym otwarcie i prowadzenie firmy przestaje być marzeniem, a staje się rzeczywistością.

Dotacje unijne na założenie firmy

Dotacje z Unii Europejskiej są bezzwrotne (mogą ulegać zwrotowi, jeśli przedsiębiorca nie wywiąże się z umowy). Przysługują osobom, które nie ukończyły 30 lat, nie uczą się i nie pracują, a na dodatkowych warunkach także tym, którzy ukończyli 30 lat i nie pracują. Aby ubiegać się o dotację, należy przygotować biznesplan, który powinien być konsultowany z indywidualnym doradcą. Należy zgromadzić także wkład własny, którego wysokość zależy od rodzaju projektu. Jeśli te warunki zostaną spełnione, można przystąpić do wypełnienia wniosku o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności.

RELATED ARTICLES

Most Popular