Obecnie pellet jest stosunkowo popularnym materiałem opałowym, który stosuje się do ogrzewania domów czy ogólnie do wytwarzania energii cieplnej. Popularność pelletu wynika z tego, że wykazuje on wiele zalet. Z jednej strony nie można nie docenić tego, że jako paliwo pellet jest ekologiczny, z drugiej zaś strony niezwykle istotną zaletą okazuje się, że jest to paliwo stosunkowo wszechstronne, a także dość łatwe w obsłudze.
Czym jest pellet?
Producent pelletu wykonuje takie paliwo z drewna, a będąc bardziej precyzyjnym z odpadów drzewnych. Jest to więc paliwo pochodzenia naturalnego, co sprawia, że podczas spalania emituje dość niską ilość spalin. Warto dodać, że pellet został sklasyfikowany jako biomasa. Co to oznacza? Oznacza to, że należy on do grupy paliw w całości lub w dużej części pochodzący z leśnictwa, lub rolnictwa. Zaliczony jest do biomasy dzięki temu, że powstaje on w procesie prasowania pod wysokim ciśnieniem różnego rodzaju odpadów drzewnych, takich jak zrębki, trociny czy wióry.
Pellet – ekologiczne paliwo
Ekologiczność pelletu wynika wprost z tego, że zalicza się ten rodzaj paliwa właśnie do biomasy. Pellet w 100% pochodzi z naturalnych odpadów drzewnych. Można powiedzieć, że jest to paliwo zielone i czyste stanowiąc świetną alternatywę dla gazu ziemnego oraz węgla. Co niezwykle ważne, ekologiczność pelletu wynika właśnie z tego, że jest on przyjazny dla środowiska, a także samego powietrza. W procesie produkcji producenci nie muszą dodawać różnego rodzaju dodatków czy też klejów.
Pellet charakteryzuje się także wysoką sprawnością spalania. Co to oznacza? Oznacza to, że szybko się zajmuje dzięki niskiej zawartości wilgoci i wyjątkowo łatwej regulacji powietrza wymaganej do spalania. Tona pelletu z biomasy to mniej więcej tyle paliwa co 0,8 tony węgla.
Istotnym plusem pelletów jest także to, że są wygodne w przechowywaniu i w transporcie. Ułatwiona logistyka wynika z tego, że sprasowane są łatwe do spakowania i przetransportowania, pozwalają optymalnie wykorzystać przestrzeń dostępną podczas przewozu.
Nie można pominąć faktu, że jest to materiał bezpieczny. Producent pelletu nie musi wykorzystywać w procesie produkcji żadnych chemikaliów, co eliminuje ryzyko zatruć, wycieków czy wybuchów.
Nawet po spaleniu pellet z biomasy może spełniać pożyteczną funkcję. Popiół powstały w wyniku spalania jest świetnym nawozem, który wspomoże rozwój roślin. Ekologiczność pelletu wpisuje więc to paliwo w trend zrównoważonego wykorzystania zasobów.
Dlaczego warto zdecydować się na ekologiczny pellet?
Ekologiczne paliwo przyszłości – taki status przypisuje się dzisiaj pelletowi. Jest to niezwykle prosty w obsłudze materiał. Kotły przystosowane do spalania pelletu są niemal bezobsługowe, co przekłada się na komfort jego użytkowania. Warto mieć zawsze na uwadze fakt, że jest to materiał ekologiczny, ekonomiczny i wydajny. Korzystając z tego rodzaju paliwa stajemy więc po stronie czystszego środowiska i czystszego powietrza.