Strona głównaTechnologieCzym są obwody drukowane?

Czym są obwody drukowane?

Obwody drukowane bardzo często określane są nieco potoczniej jako płytki PCB. Możemy sobie nawet nie zdawać sprawy z tego, że otaczają nas one niemal z każdej strony. A to dlatego, że tego typu płytki są obecne w każdym urządzeniu elektronicznym – telewizorze, pilocie do telewizora, kuchence mikrofalowej czy w radiu. Z równą częstotliwością korzysta się z nich na potrzeby przemysłowe. Jest to w zasadzie jeden z podstawowych elementów, które wykorzystuje się właśnie w urządzeniach elektronicznych. Bez nich elektronika w zasadzie nie mogłaby działać. Niepozorna rzecz wykonana z laminowanego folią miedzianą materiału izolacyjnego, może być wyposażany w zależności od potrzeb technicznych tego czy innego urządzenia w diody, tranzystory, mikroprocesory, etc.

Czym są obwody drukowane?

Obwody drukowane, jak już wiemy są nazywane płytkami PCB. Jest to o tyle istotna informacja, że odwołuje nas do angielskiego skrótu, który po rozwinięciu brzmi Printed Circuit Board. Jest to nic innego jak płytka o mniejszych lub większych rozmiarach wykonana z materiału izolacyjnego. Płytkę pokrywa się folią przewodzącą (miedzią), a jej celem jet wykorzystanie jej w montażu elektronicznych elementów. Układ elektroniczny powstaje wówczas, kiedy część przewodząca elektrycznie w postaci ścieżek miedzianych oraz pól lutowniczych razem z elementami składają się na jedną całość.

Jakie jest zastosowanie obwodów drukowanych?

W elektronice obwody drukowane znajdują niezwykle szerokie zastosowanie. Trudno obecnie o sprzęty elektroniczne, które nie byłyby wyposażone w płytki PCB. Znajdują się one w lampach, elektronice, urządzeniach AGD, a także w zabawkach dla dzieci czy innego rodzaju sprzętach elektronicznych. Jeśli tylko wyjęlibyśmy z wyżej wymienionych urządzeń obwody drukowane te urządzenia przestałyby działać. Jeśli samochody są wyposażone w systemy elektroniczne, to w nich także będą zamontowane płytki PCB. Wszelkiego rodzaju maszyny, które działają na rzecz produkcji czy też urządzenia stosowane w laboratoriach także wymagają zastosowania obwodów drukowanych do poprawnego działania.

W jaki sposób rozpoznać, że płytka PCB jest wysokiej jakości?

Obwody drukowane, których jakość jest wysoka będą się charakteryzować odpowiednimi właściwościami zarówno dielektrycznymi jak i elektrycznymi. Poza tym muszą być trwałe i odporne na różnego rodzaju środowiska pracy. Bardzo ważną kwestią są także wymiary zewnętrzne, ścieżki i otwory, które powinny spełniać założone wymogi dokładności. Dokładność wykonania opisów oraz soldermaski (maski lutowniczej, innymi słowy warstwy lakieru o odpowiednich własnościach naniesionej na wykonany już gotowy obwód drukowany).

Elektronizacja, automatyzacja, nieustająca potrzeba optymalizowania procesów zachodzących w firmach, a także pod kątem optymalizacji gospodarstw domowych, by zużywana w nich energia była na odpowiednio niższym poziomie. Płytki PCB wpisują się w ten trend, służą niemal w każdej gałęzi przemysłu, usprawniając procesy zachodzące w przedsiębiorstwach.

RELATED ARTICLES

Most Popular