Strona głównaTechnologieCzym kierować się wybierając kursy CAD i CAM?

Czym kierować się wybierając kursy CAD i CAM?

Znajomość najnowszych trendów w projektowaniu technicznym jest obecnie bardzo pożądana na rynku pracy. Projektanci 3D sprawnie poruszający się w środowiskach CAD i CAM są w pewnym sensie odpowiedzią na te zapotrzebowanie. Nie bez powodu więc dobry kurs CAD CAM cieszy się dziś dużą popularnością. Sprawdźmy czym jet CAD i CAM oraz jak wybrać dobry kurs.

Czym jest CAD oraz CAM?

CAD to skrót, który pochodzi z języka angielskiego i oznacza Computer Aided Design. Innymi słowy jest to techniczne projektowanie, które wspomagane jest komputerowo. CAD w głównej mierze wspomaga tworzenie wizualizacji projektów. Ten rodzaj projektowania odnalazł bardzo szerokie zastosowanie w inżynierii mechanicznej, budowlanej czy elektrycznej. Projekt, jaki powstaje w systemach CAD jest projektem 3D, który umożliwia jego realizację dzięki podzieleniu go na mniejsze części, które następnie można złożyć, sprawdzając ich kompatybilność. Bardzo ważną kwestią jest to, że systemy CAD umożliwiają również opracowanie dokumentacji technicznej w 2D.

Główne założenie projektowania CAD ma prowadzić do cyfrowego modelowania graficznego. Na jego podstawie tworzony jest zapis konstrukcyjnej dokumentacji. Trzy informacje składają się na formę konstrukcji wyrobu. Są to informacje:

  • geometryczna,
  • dynamiczna,
  • dotyczące cech technologicznych (np. materiału).

Jeśli chodzi o CAM to tu także mamy do czynienia ze skrótem pochodzenia angielskiego. Computer Aided Manufacturing to nic innego jak komputerowe wspomaganie wytwarzania. W tym systemie projektowania integrowane są dwie fazy:

  • projektowanie
  • wytwarzanie – za pośrednictwem specjalnego sprzętu, a także oprogramowania komputerowego.

W systemie CAM mamy możliwość przetwarzania obiektów na maszynowe instrukcje. Docelowo służy to właśnie wytwarzaniu odpowiednich elementów. Tu, tak jak w CAD, opracowywany zostaje model 3D, który posłuży jego wykonaniu na numerycznych maszynach. Jego wielką zaletą jest to, że pozwala on optymalizować produkcję, dzięki temu że zachowana zostaje pełna kontrola nad parametrami obróbki. Redukowane są także zużycie samych narzędzi, czas pracy, odpady czy ryzyko pojawienia się kolizji.

Co zyskasz przechodząc kurs CAD CAM?

Dobry kurs CAD CAM otwiera szerokie spektrum zawodowych możliwości. Firmy nieustannie dążąc do optymalizacji wszelkich procesów produkcji, poszukują nowatorskich rozwiązań, w których tkwi potencjał do tego, by to osiągnąć z zachowaniem najwyższej jakości wytwarzanych produktów. Kurs CAD CAM pozwoli tworzyć perfekcyjne projekty, które osiągają założony cel.

Decydując się na ten czy inny kurs zwróćmy jednak uwagę na to, czy szkolenia prowadzone są przez zespół inżynierów na co dzień pracujących w środowisku CAD CAM. Warto też wybrać takie kursy, które w 100% obejmują zajęcia praktyczne. Warto, by jednostka szkoląca była aktywna w tym segmencie rynku i uczestniczyła w innego rodzaju inicjatywach związanych z CAD CAM, co będzie świadectwem ich zaangażowania, wiedzy i doświadczenia.

RELATED ARTICLES

Most Popular