Strona głównaBiznesCo to jest tranzyt?

Co to jest tranzyt?

Tranzyt to jedno z pojęć blisko związanych z branżą TSL. TSL (transport-spedycja-logistyka) to zespół działań łączących w sobie czynności przypisane do trzech sektorów, czyli właśnie transportu, spedycji i logistyki. Specjaliści z branży TSL muszą znać przepisy dotyczące tranzytu, czyli przewozu towarów przez terytorium innego kraju.

Za co odpowiadają specjaliści z branży TSL?

W powszechnym rozumieniu TSL to kompleksowa obsługa przewozów towarów, niezależnie czy przewóz ten realizowany jest na terenie kraju, czy na arenie międzynarodowej. Specjaliści z branży TLS odpowiedzialni są m.in. za dokładne planowanie trasy przejazdu, z czym nierzadko wiąże się konieczność przygotowania szeregu dokumentów, zwłaszcza jeśli mówimy o przekraczaniu zewnętrznych granic Unii Europejskiej.

Jeśli chodzi o składowe TSL, transport oznacza przewóz osób lub ładunków z jednego miejsca do drugiego na terenie kraju, jak i na terytorium innego kraju. Nierzadko towar przewożony jest przez terytorium kilku państw, jednakże nie znajdują się tam punkty załadunku, ani rozładunku. W takim wypadku mówimy właśnie o tranzycie.

Kolejną składową TSL jest spedycja, która ściśle wiąże się z transportem. Spedytorzy organizują transport w taki sposób, by ładunek bezpiecznie i w zakładanym terminie dotarł do miejsca docelowego. Z kolei logistyka obejmuje proces planowania i zarządzania całym łańcuchem dostaw. Bez współpracy kierowców, spedytorów i osób odpowiedzialnych za logistykę, transport międzynarodowy, a w tym również tranzyt, nie byłby możliwy.  

Tranzyt a wspólny rynek europejski

Co to jest tranzyt? Znajomość procedury tranzytu istotna jest dla wszystkich przedsiębiorców, których działalność w dużej mierze opiera się na transporcie międzynarodowym. Wszyscy, którzy zajmują się importem i eksportem towarów, muszą wiedzieć, jakie są zasady przewozu towaru przez terytorium innego państwa. Jednocześnie warto pamiętać, że w przypadku handlu prowadzonego na terenie Unii Europejskiej, obowiązują inne zasady, aniżeli w przypadku transportu towaru do i z państwa trzeciego. Przykładowo, jeśli Polska transportuje towar z Francji (z wyjątkiem towarów akcyzowych), nie musi martwić się o opłaty celne i procedurę tranzytu. Ale jeśli miejsce załadunku znajdowało się na terenie Wielkiej Brytanii, która w tej chwili jest dla Unii państwem trzecim, konieczne jest przestrzeganie przepisów dotyczących tranzytu.

Transport towarów z Anglii a tranzyt

Tranzyt dzielimy na bezpośredni i pośredni, wewnętrzny i zewnętrzny. Tranzyt zewnętrzny obejmuje towary pod kontrolą urzędu celnego, pochodzące z krajów nie należących do Unii Europejskiej, a więc również z Wielkiej Brytanii. Firmy przewozowe chętnie korzystają z pomocy agentów celnych, którzy pomagają w dopełnieniu wszelkich formalności na granicy pomiędzy UK a Unią. Agencja celna Anglia zrzesza specjalistów z zakresu usług celnych i zapewnia klientom kompleksową pomoc w zakresie procedur i formalności celnych.

RELATED ARTICLES

Most Popular