Przyjęło się uważać, że chrapanie to przypadłość charakterystyczna dla mężczyzn, zwłaszcza tych, którzy borykają się ze znaczną nadwagą lub otyłością. W rzeczywistości z problemem chrapania mogą borykać się również kobiety, a nawet dzieci, choć nie zdarza się to tak często, jak w przypadku dorosłych mężczyzn. Dlaczego chrapanie u dziecka powinno niepokoić?
Dlaczego dziecko chrapie?
Niespokojny sen dziecka i nocne chrapanie nierzadko wzbudzają niepokój u rodziców kilkulatków. Najczęściej problem pogłębia się w chwili, gdy dziecko trafia do placówki, takiej jak żłobek czy przedszkole i łapie infekcję za infekcją. Wcześniej, choć zdarzało się, że maluch delikatnie pochrapywał, rodzice nie czuli niepokoju, a wręcz uważali, że chrapiące niemowlę to rozczulający widok. Chrapanie u dziecka w wieku przedszkolnym rozczulające z pewnością nie jest, bo nierzadko towarzyszą mu inne objawy, takie jak wiecznie otwarta buzia i nieprawidłowy tor oddechu. Jeśli dziecko chrapie, najwyraźniej coś przeszkadza mu w tym, by mogło w pełni zaczerpnąć powietrza przez nos.
Chrapanie u dziecka a trzeci migdał
Tym, co może utrudniać oddychanie przez nos i powodować chrapanie jest przerośnięty trzeci migdał. Migdał ten, zwany również migdałkiem gardłowym, znajduje się na tylnej ścianie gardła nad migdałkami podniebnymi. Migdałek ten zaczyna się rozwijać niedługo po narodzinach, a do maksymalnej wielkości dorasta w wieku 3-5 lat. W normalnej sytuacji zaczyna zanikać po 7 roku życia, ale nierzadko, na skutek wielokrotnych infekcji, rozrasta się do rozmiarów na tyle dużych, że nie ma szans na samoczynny zanik tkanek.
Cały czas powiększony migdałek gardłowy stanowi poważny problem zarówno dla układu oddechowego, jak i układu odpornościowego kilkulatka. Bardzo często staje się też przyczyną niedosłuchu i problemów ortodontycznych. Taki migdał należy spróbować obkurczyć za pomocą środków farmakologicznych, a jeśli to nie przynosi efektu – należy go usunąć operacyjnie. Lekarz dziecięcy poinformuje rodziców o możliwościach leczenia przerośniętego migdałka.
Przerośnięty migdałek gardłowy – objawy
Chrapanie u dziecka to jeden z objawów przerośniętego trzeciego migdałka. Obok chrapania pojawiają się też bezdechy podczas snu i częste wybudzanie, co skutkuje tym, że maluch jest niewyspany, zmęczony, a nierzadko rozdrażniony w ciągu dnia. Powiększony migdał powoduje trudności z oddychaniem przez nos, stąd oddychanie przez usta i ciągle otwarta buzia o gapiowatym wyglądzie. Otwarta buzia to również przyczyna wysychania i bólu gardła, częstych infekcji, a przy tym powiększenia węzłów chłonnych. Przerośnięty trzeci migdał może też powodować problemy z uszami. Najczęściej dzieci borykają się z wciągnięciem błony bębenkowej i wysiękowym zapaleniem ucha, co powoduje ból i dyskomfort, ale też pogorszenie słuchu. Dlatego, jeśli zaobserwujemy chrapanie u dziecka i nieprawidłowy tor oddechu, powinniśmy zgłosić się do laryngologa, który dobierze optymalną metodę leczenia.