Strona głównaDom i OgródBasen na wiele lat – z czego zbudować trwały basen?

Basen na wiele lat – z czego zbudować trwały basen?

Budowę basenu należy dobrze zaplanować. Na pewno łatwiej mają ci, którzy dopiero rozpoczynają budowę domu, hotelu, czy ośrodka rekreacyjnego i mogą zagospodarować działkę w dowolny sposób, oczywiście uwzględniając przy tym obowiązujące przepisy. Jednak budowa basenu obok istniejącego budynku, a czasem również w jego wnętrzu, także jest możliwa. Taką inwestycję należy jednak omówić nie tylko z architektem, czy ekipą budowalną, ale także z firmą zajmującą się budową basenów. Na polskim rynku działa wiele takich firm. Niektóre proponują baseny betonowe, inne niecki z tworzy sztucznych, jeszcze inne niecki stalowe. Które rozwiązanie jest najlepsze? Z czego zbudować basen, by przetrwał dziesięciolecia?

Basen hotelowy a basen prywatny

Baseny hotelowe i prywatne wykonuje się z tych samych materiałów, choć prawdą jest, że w przypadku kąpielisk publicznych jakość materiałów ma zdecydowanie większe znaczenie. Dlaczego? Ponieważ basen publiczny jest obiektem przeznaczonym do ciągłego, intensywnego użytkowania. Poza tym osoby korzystające z publicznych kąpielisk, nie zawsze postępują w sposób odpowiedzialny, nie troszczą się o obiekt w sposób, w jaki robiłyby to w przypadku basenu prywatnego. Z tego powodu warto wybrać basen do hotelu na bazie niecki stalowej. W tej chwili jest to popularne rozwiązanie, rekomendowane zarówno do otwartych pływalni publicznych, wewnętrznych basenów hotelowych, ośrodków rehabilitacyjnych, szkół i wielu innych miejsc, gdzie trwałość, estetyka i łatwość pielęgnacji basenu ma ogromne znaczenie. Budowa basenu ze stali rekomendowana jest również w przypadku basenów prywatnych wkopywanych w ogrodach.

Basen hotelowy ze stali nierdzewnej – zalety

Dlaczego w hotelu warto umieścić nieckę basenową wykonaną ze stali nierdzewnej? Powodów jest wiele, ale zacznijmy od tego, że kształt i rozmiar stalowej niecki może być dopasowany do potrzeb inwestorów. Stal nierdzewna to wbrew pozorom plastyczny materiał, umożliwiający formowanie niecek o rozmaitych kształtach. To prawda, że większość inwestorów umieszcza w hotelu klasyczny, prostokątny basen, ale jeśli niecek ma być kilka, każda z nich może mieć niestandardowy kształt, dzięki czemu łatwiej będzie je ze sobą zestawić.

Basen hotelowy ze stali nierdzewnej jest trwały. Stal nierdzewna dobrze znosi znaczne obciążenie i intensywne użytkowanie. Nie ulega odkształceniom, nie łuszczy się, nie zmienia barwy pod wpływem działania promieni słonecznych. Basen stalowy, nawet po wielu latach użytkowania, wciąż prezentuje się doskonale. A skoro mowa o wyglądzie, zwróćmy uwagę na ładny srebrzysty odcień stalowych niecek, a także sposób, w jaki połyskują przy kontakcie z wodą. Basen stalowy to rozwiązanie wyjątkowo estetyczne.

Kolejną zaletą basenów wykonanych ze stali nierdzewnej jest ich higieniczna czystość. Basen hotelowy musi być zadbany i bezpieczny. Na szczęście czyszczenie stalowej niecki nie jest ani trochę kłopotliwe, ponieważ do gładkiej i lśniącej powierzchni zabrudzenia nie przywierają tak chętnie, jak w przypadku niecek o chropowatej strukturze. Basen stalowy łatwo utrzymać w czystości również dlatego, że w jego przypadku można stosować mocne, skuteczne preparaty chemiczne. Chemia basenowa nie uszkodzi stalowej powierzchni.

RELATED ARTICLES

Most Popular